1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

طرح مهربانی با پرندگان

سازمان زیباسازی شهرداری تهران

مهربانی با پرندگان

نام طرحی نیک و جدید است که توسط سازمان زیباسازی شهر تهران مطرح شده و این سازمان از اینجانب نیز بعنوان کارشناس جهت ارائه مشاوره و مدیریت این طرح دعوت به همکاری کرده.

آقای شهاب مرادی ریاست سازمان زیباسازی شهر تهران با پرداخت هزینه مشاوره از اینجانب دعوت کردند تا راهکارهایی به جهت آشتی با پرندگان تهران ارائه دهیم که متن آنرا در زیر مشاهده می کنید.

بنام آفریننده جان و خرد
با احترام
قبل از اینکه به ایده ها بپردازیم توجه شما را به نکاتی جلب می کنم
در سالیان نه چندان دور این منطقه دارای باغستان ها یی در جوار رشته کوهی بزرگ به نام البرز بوده که محل اصلی زندگی گونه های مختلف پرندگان به حساب می آمد و امروز این کلان شهر بزرگ و بی رحم در همان منطقه شکل گرفته و روز به روز بزرگ و بزرگتر شده به طوری که دیگر جایی برای زندگی این موجودات باقی نمانده و خیلی از این گونه ها مثل پرستوها دیگر مشاهده نمی شوند و مابقی که ماندند سعی کردن به شهر نشینان بفهمانند که ما هم اینجا سهمی داریم و خواستند که در کنار ما زندگی کنند . اما ما بی توجه به خواسته و نظر آنها با اشغال کردن محل زندگیشانئ به شکلی به آنها فهماندیم که دیگر جایی در اینجا ندارند حال این پرند ها به محدود باغ ها و فضاهای سبز موجود در این شهر دل خوش هستند بیائید این حدا قل دلخوشی را از آنها نگیرم و اجازه ندهیم که درختان چنار بریده شوند و به جای آنها آهن و سیمان کاشته شود .
ایده ها :
1- راه اندازی مکان هایی در فرهنگسراها تحت عنوان " سرای پرندگان " به منظور گرد آوری گونه های مختلفی از آنها و مراقبت جدی جهت تولید مثل و یا دست کم ایجاد یک مکان در تمامی فرهنگسراها جهت نگهداری از طوطی های سبز (ملنگو و شاه طوطی)
همچنین اگر تمایل به زیبایی بیشتر داشته باشید می توانید از گونه های غیر بومی نیز جهت نمایش به مردم در محیط فرهنگسراها استفاده کنیم مثل انواع طوطی های کاکاتو – ماکائو – آمازون و... که مردم از دیدن انها معمولا بیشتر هیجان زده و ذوق زده می شوند.

2- طرح " نذر آزادی" در این طرح با فرهنگ سازی در میان مردم سعی خواهیم کرد که خریدن و آزاد کردن پرندگان را به شکلی همانند ادا کردن نذر و نیاز جا بندازم و مردم به جای اینکه گوسفندی را ذبح کنند و به آدم هایی که مستحق نیستند بدهند به جای این کار چند پرنده در بند را آزاد کنند . البته قربانی کردن مراسمی مذهبی است اما می توان هوشمندانه این عمل زیباتر را جایگین کرد

3- جشنواره بزرگ پرندگان زینتی و سخنگو ویژه خانواده ها

4- شهرداری تهران میتواند آپارتمان ساز ها را وادار به این کند که به ازاء هر واحد آپارتمانی که میسازند یک لانه پرنده به بوستانهای تهران هدیه کنند . هدف از این کار توسعه محل برای زندگی و تولید مثل آسوده پرنگان است که بسیار امری حیاتی در شرایط کنونی است . نصب لانه های زیبا از جنس مناسب و ماندگار در مکان های مختلف به نوعی پس دادن حق پرندگان از این منطقه است .

5- طرح آموزش در مدرسه ها که می توان برای دانش اموزان در تمام مدرسه ها برنامه ای نیم ساعته درباره چگونگی رفتار صحیح با پرندگان بی سرپناه برپا کنیم.

6- پیگیری مستمر پیشنهاد اقای لاریجانی درمورد ممنوعیت شکار تا سال هزاروچهارصد و اعتراض به سازمان محیط زیست که با ندادن مجوز شکار به افراد سرمایه دار و خوشگذران که تفریحشان کشتار بی دلیل حیوانات است دچار ضرر مالی می گردد !

7- ایجاد مکان هایی جهت غذاخوری پرندگان مانند ظروف غذای معلق در پارک ها و پر کردن آن ظروف بوسیله مردم و یا شهرداری

تصاویر مربوط به لوازم مورد نیاز هم برای شما ارسال خواهد شد

اگر بخواهیم از خودمان مایه نگذاریم می توانیم بگوییم درودیوارهای شهرمان سنگدلند

اگر دقت کرده باشید حتی تا 15 سال قبل نیز صبح ها و غروب های تهران پر می شد از پرستوها و حتی خفاش ها و این نشان از تغییراتی مخرب است که از تعداد حشرات  شاپرک ها و پروانه ها کاسته و موجب فرار و یا نابودی بسیاری گونه های بومی شده

با سپاس امید شایگان آذر


فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top