1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

آموزش غذا دادن و پرورش جوجه طوطی

شاهد شکلگیری این مطلب مهم باشید 

این مطلب پس از 5 سال درحال بازسازی و بروزرسانی اطلاعات متن می باشد

بدلیل اهمیت این مطلب تصمیم گرفتم آنرا بروزرسانی کنم 

مقدمه آموزش غذا دادن و پرورش جوجه طوطی

نگهداری و تغذیه صحیح جوجه طوطی ها از هر نژاد كه باشند كار ساده ای نخواهد بود و شما اگر تصمیم به نگهداری و پرورش یك یا چند جوجه دارید باید با دقت این مطلب را مطالعه کنید.

طوطیها متعلق به مناطق گرمسیری هستند و جوجه های انها از پرندگان دیگر بیشتر به سرما و جریان باد حساسند.

اگر دستگاه مخصوص نگهداری و مراقبت ویژه از جوجه ندارید باید محیطی مطمئن و بهداشتی برای رشد پرنده ایجاد کنید

احتمال موفقیت در درمان یک جوجه مریض بسیار کم است پس بهتر است پیش از نگهداری این مطلب را مطالعه کنید.

ساخت و تهیه مکان ایدآل جهت نگهداری جوجه طوطی

اکواریوم می تواند محیطی مناسب باشد درصورتی که درب آن کاملا پوشانده نشود زیرا فضولات آبکی پرنده و دمای داخل می تواند مکان مناسبی جهت رشد قارچ - باکتری و آلودگی ها باشد و ازاین روی معمولا دستگاه تنفسی  جوجه درگیر بیماری خواهد شد. دیواره جعبه یا جایگاه نگهداری باید بلند باشد تا جوجه نتواند از آن در سنین خیلی کم بالا برود که متعاق آن برای خود خطرآفرین شود مثل پر شدن یا زیر دست و پا رفتن و له شدن.

پس آموختیم که بهتر است درب محفظه نگهداری جوجه کاملا بسته یا پوشیده نباشد تا هوای تازه درجریان باشد

انتخاب جایگاه نگهداری و پرورش جوجه طوطی خیلی سخت نیست حتی شما داخل یک جای نان پلاستیکی یا یک سلطل ساده و حتی یک کارتن مقوایی نیز درصورت رعایت چند نکته ساده می توانید با موفقیت جوجه یا جوجه ها را پرورش دهید!

از چه موادی برای پوشش کف باکس استفاده کنم؟

نوعی پارچه قهوه ای رنگ (گونی مانند) با جنس نازک در بازار هست که توانایی جزب فضله را دارد که ازاین نظر خیلی بهداشتی است و محسناتی نسبت به خاک اره و روزنامه خرد شده دارد.

خطرات استفاده از خاک اره: احتمال بروز حساسیت تنفسی یا احتمال خوردن خاک اره توسط جوجه های بزرگتر که گرسنه هم باشند !

خطرات استفاده از روزنامه خورد کرده: احتمال مصمومیت با سرب موجود در روزنامه

خطرات رعایت نکردن پوشش کف: اگر زیر پای جوجه سر و لغزنده باشد طوری که جوجه دائما با پاهای باز کف جعبه بنشیند و نتواند پاهای خود را جمع کند متعاقب آن احتمال اینکه پاهای پرنده فرم کج بخود بگیرد و با پاهای باز و نافرم بزرگ شود زیاد است جوجه می بایست بتواند تعادل خود را حفظ کند نه اینکه کف جایگاه سر بخورد.

تا 30روزگی در جای تنگ  و محدود!

به همین خاطر معمولا جوجه های طوطی های بزرگ جثه که تا سن سی روزگی در سطل های کوچک معمولی نگهداری می کنند تا با پاهای باز و کج بزرگ نشوند

بهداشت و نظافت محیط نگهداری جوجه

از انجا كه فضله جوجه ها به خاطر خوردن مواد نرم ابكی تر است بایستنی است كف جعبه را 2 بار در روز تعویض كنید تا همیشه تمیز بماند کثیف شدن کف جعبه به معنای الوده شدن مخرج پرنده خواهد بود که می تواند رابطه مستقیم با دستگاه گوارش پرنده داشته باشد و مشکلاتی بجود

جوجه ها را باید در دمای گرم مناسب و متعادل قرار دهید حدود 27 درجه یعنی نه آنقدر گرم که جوجه ها از گرما دهانشان باز بماند و له له بزنند و نه آنقدر سرد که به یکدیگر پناه ببرند و گوشه ای کز کنند !  اگر از دستگاه استفاده می کنید مقداری رطوبت را بالا ببرید

اگر در محیطی هستید که خودتان سرمایی احساس نمی کنید به این معنا نیست که هوای محیط خوب است بلکه باید همیشه در نظر بگیرید که جوجه طوطی به دمایی بالاتر از محیطی که شما احساس راحتی می کنید نیازمند است.

بهداشت جوجه 

دور دهان (منقار) پرنده را با دستمال مرطوب یا پارچه ای مناسب تمیز کنید هر بار که به جوجه غذا می دهید انرا تمیز کنید و اجازه ندهید خوراکی ها دور منقار باقی بمانند البته یک شخص حرفه ای خیلی کمتر پرنده را کثیف می کند.

پیش از هر کاری از تمیز بودن دستهای خود اطمینان حاصل کنید مثلا هنگام غذا دادن ممکن است دست شما با چشم های پرنده برخورد کند و باعث التهاب در چشم شود.

بهداشت لوازم مورد استفاده جهت تغذیه جوجه...بزودی ادامه مطلب

ظرفی که در آن سرلاک آماده می کنید می بایست هربار کاملا شسته و تمیز شود و پسمانده غذای وعده قبل دور ریخته شود پس سعی کنید به مقدار لازم غذا آماده کنید اگر جهت غذا دادن از سرنگ یا قاشوق استفاده می کنید حتما پس از هربار غذا دادن قاشوق را بشویید و از یک سرنگ بیشتر از یکروز استفاده نکنید.

دراین رابطه حتما این مطلب را مطالعه کنید: 

علت پدیدار شدن عفونت و چرک داخل دهان و حلق جوجه طوطی کیلیک کنید.

آموزش ساخت قاشق مخصوص غذا دادن به جوجه طوطی

اگر قاشق مخصوص غذا دادن به جوجه طوطی در دسترس نبود یک قاشق چای خوری ساده را بردارید دوطرف آنرا بوسیله دو انبردست گرفته و گودی داخل قاشق را زیاد کنید تا غذا بهتر هدایت شود و مستقیما به داخل دهان یعنی روی زبان پرنده بریزد

انتخاب سرلاک برای طوطی

غذایی که جهت پرورش جوجه انتخاب می کنید بسیار پر اهمیت است و بهتر است قبل از خرید جوجه کوچک سرلاکی ابتدا از وجود یک سرلاک معتبر تاریخ دار که مناسب با جوجه شما باشد اطمینان حاصل کنید قدیم افراد آگاهی زیادی نداشتند و ابتدا جوجه طوطی تهیه می کردند و سپس هرآنچه در دسترسشان بود را به خورد جوجه می دادند چیزهایی مانند: سرلاک انسانی - خمیر آردنخودچی - آب سیب - موز له شده یا... اما سالهاست که با گسترش اطلاعات بین علاقه مندان دیگر کمتر کسی اشتباهات گذشته را تکرار می کند.

 

تغذیه جوجه ها بسیار پر اهمیت و مهم است استفاده از هر نوع سرلاک انسانی و خوراکی هایی مانند ارد نخودچی و .... را مردود اعلام می کنیم.

با چه خوراکی هایی می توان جوجه طوطی را بزرگ کرد؟

شما جهت پرورش جوجه طوطی به بلال تازه احتیاج دارید یا سرلاک مخصوص پرورش جوجه طوطی یا مخلوطی از انواع میوه ها

۱. بلال تازه را رنده کرده و اب انرا از صافی رد کنید و به جوجه خود بدهید.

۲. سرلاک مخصوص بزرگ کردن جوجه طوطی را تهیه و از تاریخ و مارک معتبر آن مطمئن شوید سپس اب معدنی جوشیده ولرم را به سرلاک انقدر اضافه کنید تا از فرینی کمی نرم تر شود و به راحتی وارد سرنگ شود سپس به وسیله سرنگ انرا به جوجه خود بدهید هر وعده انقدر کم درست کنید که چیزی باقی نماند تا مجبور نشوید دور بریزید زیرا پسمانده را باید دور ریخت و از مصرف مجدد خودداری کنید. اب معدنی که اضافه می کنید حتما گرم باشد تا جوجه مجبور نشود انرژی خود را صرف گرم کردن کند وقتی غذای وارد شده به چینده دان گرم باشد بهتر هضم خواهد شد و سفت نمی شود. انقدر اب اضافه كنید و هم بزنید تا خوب نرم شود و به سادگی داخل سرنگ بزرگی كه از قبل اماده كرده اید ریخته شود در هنگام غذا دادن به یك یا چند جوجه بدترین كار این است كه شما عجله كنید ! باید اهسته و با حوصله فراوان و با دقت اقدام به غذا دادن كنید و جوجه باید بی صبرانه انتظار دریافت غذا را بكشد وقتی می خواهید سرنگ را به دهان جوجه نزدیك كنید با یك دست به ارامی از پشت سر جوجه را نگاه دارید تا تعادلش را بهتر حفظ كند (جوجه های خیلی کوچک که هنوز کاملا پر در نیاورده اند) و احتیاط كنید كه انگشت شما زیر گلوی پرنده قرار نگیرد چون ممكن است باعث اختلال در غذا خوردن شود و پرنده در اثر وارد شدن غذا به دستگاه تنفسی تلف شود. وقتی جوجه سر خود را با سرعت به بالا و پایین حرکت می دهد یعنی توقع دارد غذا دریافت کند و شما نباید جلوی این تکان خوردن ها و حرکات را بگیرید.

اما رسیدن به این پاسخ ساده هم مانند بسیاری تجربه های دیگر وقت و هزینه های زیادی در بر داشت اما در نهایت تجریبات گران بها به جا مانده كه انها را به دوست داران طوطی ها تقدیم كرده و می كنم.

اگر جوجه شما خیلی کوچک است باید بدانید که بیشتر امکان خفه شدن در هنگام دریافت غذا دارد. پس در روزهای اول یا حتی هفته های اول بهتر است از سرنگ جهت غذا دادن استفاده کنید اما دقیقا باید به اینصورت باشد:

یک سرنگ متوسط مثلا ۲۰ سی سی انتخاب کنید بعد مقداری شلنگ سرم از داروخانه تهیه کنید به میزان ۱۲ سانتی متر از شلنگ را ببرید و سر انرا کمی داغ کنید تا به خوبی به سرنگ وصل شود و جدا نشود دقت کنید که ممکن است جوجه شما خصوصا اگر نژادی بزرگ جثه باشد کل شلنگ را در هنگام دریافت غذا ببلعد و شما را به دردسر بیندازد ! پس مطمئن شوید که شلنگ سرنگ از سر امپول جدا نخواهد شد.

حال که یک سر شلنگ را داغ کرده و به سرنگ وصل کردید نوبت به سر دیگر می رسد باید انطرف را هم کمی با اتش داغ کنید خیلی کم تا اندازه ای که شلنگ از جایی که بریده اید تیزی اش از بین برود یعنی لبه شلنگ سرم از حالت تیزی در امده و کمی گرد شود تا به دهان پرنده اسیبی نرساند.

هر روز ۲ بار شلنگ سرم و سرنگ خود را تعویض کنید تا الودگی های پسمانده در سرنگ موجب بروز میکروب نشود.

مدتی بعد که پرنده پروبال کامل تری در اورد کم کم می توانید شلنگ را از سر سرنگ بردارید و به اهستگی و با رعایت فاصله های کافی و به میزان کم غذا را در دهان پرنده بریزید تا خود اقدام به خوردن بکند. پس از گذشت چند روز می توانید کاملا سرنگ را کنار گذاشته و فقط با یک قاشق کوچک مناسب غذا را جلوی نوک منقار جوجه بگیرید و خودش اقدام به خوردن می کند.

هیچ گاه زیاد غذا دادن را لطف به جوجه خود ندانید همیشه کم کم غذا بدهید بسیار بهتر از این است که یک بار زیاد بخورد برای همیشه !!

مایع غذای خوراکی داخل سرنگ باید قطره قطره به دهان جوجه وارد شود هیچ گاه دهان پرنده را از غذا پر نکنید به بی صبری های او توجه نکنید

اما نکته مهم دیگر این است که شما باید بدانید غذا از کدام طرف گلو (حلق) پایین می رود: مری پرنده سمت راست گردنش قرار دارد یعنی درست هنگامی که جوجه در مقابل شماست و مستقیم شما را نگاه می کند باید طوری غذا را به جوجه بدهید که از طرف دست چپ شما در گلوی پرنده پایین برود.

اگر مدت زیادی گذشت و جوجه شما غذای خود را هضم نکرد یا اشتباها ریه های جوجه را با غذا پر کرده اید که حالتی بسیار ناگوار و سخت برای پرنده ایجاد می کند و یا غذایی نامناسب به او داده اید مثلا ارد نخودچی یا سرلاک نوزاد انسان در دستگاه گوارش پرنده خیلی سریع اب خود را از دست داده و سفت و محکم می شوند و پرنده قادر به هضم انها و بسیاری خوراکی های نامناسب دیگر که توسط ناوارد ها به جوجه داده می شود نخواهد بود متاسفانه فروشگاه های حیوانات در هنگام فروش اطلاعات مناسب در اختیار خریدار قرار نمی دهند و در چنین شرایطی درصد مرگ و میر جوجه طوطی ها بی نهایت بالا می رود و تنها تعداد اندکی شاید با خوش شانسی جان سالم به در می برند. امیدواریم نهایت استفاده را از این مطالب اموزشی که در سایت منقارکج ها منتشر شده را ببرید و با موفقیت جوجه طوطی خود را بزرگ کنید.

بهتر است یک ترازوی کوچک دیجیتالی داشته باشید تا هر چند مدت یکبار جوجه خود را وزن و ثبت کنید

معمولا روزانه 3 تا 4 بار غذا دادن كافی است در فواصل منظم هر بار به مقدار کم مثلا برای جوجه طوطی اسکندر کوچک ۵ سی سی (هر وعده) جوجه طوطی اسکندر بزرگ ۱۰ سی سی و ...

فراموش نکنید اکثر جوجه طوطی ها مردنی نیستند و فقط به خاطر اشتباه غذا دادن یا تغذیه نادرست می میرند. یعنی یا غذای مناسب به انها داده نشده یا غذا را بد به پرنده می دهند.

جوجه ها پس از گذراندن سنی که باید با دست غذا دریافت کنند به مرحله ای می رسند که با وجود برخورداری از منقار شل و نرم بیشتر مایل هستند خود به جستجوی خوراکی بروند در این زمان باید غذاهای نرم دیگری مانند سفیده تخم مرغ پخته جوانه های حبوبات مثل نخود عدس گندم ماش جو و میوه هایی مانند انجیر قرمز یا معمولی تازه یا توت سفید یا قرمز و سیب و گلابی و بسیاری میوه های شیرین دیگر همراه دانه های اجیل مثل پسته و غیره خشک یا تازه بدون نمک را در اختیار انها قرار دهید... از انواع سبزیجات می توان از انهایی که شیرین هستند استفاده کرد مثل کرفس اسفناج همیشه میوه ها یا سبزیجات را خوب شستشو دهید.

از دست زدن به زیر چینه دان که پر از غذاست خود داری کنید چون در صورت بالا اوردن خفه می شود

وقتی کمی مقاوم تر شد در فضایی که نور خورشید ملایم به جوجه بخورد قرار دهید مانند فضای چمن و باغچه تا دوران کنجکاوی و جوجگی را با شادابی پشت سر بگذارند و همیشه مراقب انها باشید که در باغچه یا هر فضایی که هستند خاک الوده نباشد یا فراموش نکنید جوجه خود را به موقع باید از چنین مکان هایی بردارید انها مثل جوجه مرغ و خروس نیستند و ممکن است بلاهای زیادی بر سرشان بیایید با کمی بی دقتی ضمنا اگر باغچه در دسترس ندارید حتما خاک مخصوص طوطی را از فروشگاه منقارکج ها تهیه کنید و انرا در ظرف های مخصوص خاکبازی طوطی قرار دهید.

هشدار: مراقب سرلاک های خارجی موجود در بازار باشید اکثرا تاریخ مصرف های انها دستکاری و یا فاسد می باشد

با خرید سرلاک های معتبر جهان از فروشگاه تخصصی طوطی (دارای اکسپایر واقعی ) منقارکج ها جوجه خودرا در بهترین حالت پرورش دهید


برای پرورش جوجه طوطی هر نوعی که باشد بهترین روش استفاده از بلال است یعنی بلال تازه (شیربلال) را رنده کنید و اب انرا از صافی بگذارنید و سپس جهت تغذیه از آن استفاده کنید معجزه می کند.


حتی بهترین سرلاک های دنیا هم گاهی به پای بلال نمی رسند از نظر ارزش غذایی و هضم شدن . خصوصا برای پوروش دادن جوجه کاسکو باید فقط از شیر بلال استفاده کرد.

خواص ذرت: در دانه هاى بلال قند انگور - قند سمنو - مواد سفیده اى یك نوع موم و نشاسته موجود است و سرشار از املاح مختلف فلزات مخصوصا گوگرد - كلر - فسفر - سیلیس - آهن - كلسیم - منیزیم - سدیم و پتاسیم می باشد.

استفاده از هر نوع غذای انسانی که برای کودک نوزاد استفاده می شود مثل شیر خشک یا سرلاک و ارد نخودچی و اب عسل و سفیده تخم مرغ و غیره و غیره ... همه را کنار بگذارید هرگز از انها استفاده نکنید.

ابتدا همانطور که گفته شد شیره بلال رنده شده مناسب است اگر در دسترس نبود از سرلاک های خارجی که تاریخ مصرف دارند و معتبر هستند استفاده کنید.


 

 

 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top