1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

طوطی آفریقایی سینه قرمز

طوطی آفریقایی سینه قرمز (African Red-Bellied Parrot)

نام علمی: Poicephalus rufiventris

اندازه: 23 سانتی متر

وزن: 113 تا 142 گرم

زیستگاه: اتیوپی، سومالی، كنیا و شمال تانزانیا

مشخصات ظاهری

در این گونه، همانطور كه در تصویر مشخص است، دو جنس نر و ماده به سادگی از روی ظاهرشان قابل تشخیص هستند.

پرنده نر :

عموما قهوه ای/طوسی – سینه، زیر شكم و زیر بالها به رنگ نارنجی و سایه های نارنجی در ناحیه گونه ها و گردن. ران ها، مقداری از پهلو ها و اطراف مقعد به رنگ سبز/ آبی. پشت پرنده(زیر بال ها) به رنگ زرد/سبز و بالای دم به رنگ آبی. حلقه دور چشم به رنگ قهوه ای، منقار طوسی/ قهوه ای. عنبیه چشم ها نارنجی و قرمز

پرنده ماده:

رنگ سبز به جای رنگ نارنجی در قسمت سینه و شكم و فاقد رنگ آبی در قسمت بالای دم.

جوجه ها:

مشابه والدین اما پرها در جوجه ها بطور كلی كمرنگ تر از والدینشان است. حلقه دور چشم طوسی روشن و عنبیه چشم ها به رنگ قهوه ای.

آزاد در طبیعت

این نوع طوطی بیش از هر نقطه ای در نیمه شرقی كنیا یافت می شود. خجالتی نیست و به راحتی دیده می شود. خصوصا اینكه سر و صدای زیادی داشته و جیغ های ناخوشایندی می كشد كه این مسئله پیدا كردنش را برای جستجو گران بسیار آسان می كند.

اقلیم زیستی این پرنده سرزمین های خشك در ارتفاعات 800 تا 2000 متر از سطح دریا است. عموما در بوته زارها و ساوانا ها به چشم می خورد و از جنگل های انبوه دوری می كند.

تولید مثل

بلوغ جنسی این پرنده ها در سن 2 سالگی است كه البته معمولا قبل از 4 سالگی، شاهد تولید مثل آنها نیستیم.

آشیانه سازی این پرنده ها گاهی بصورت كولونی و با فاصله های 100 تا 200 متری از یكدگیر انجام می شود. بطور متوسط 3-4 عدد تخم می گذارند كه پس از 26 الی 28 روز باز می شوند. جوجه ها به مدت 63 روز در آشیانه و توسط والدین تغذیه خواهند شد.

خصوصیات این پرنده در اسارت

می توان گفت پرنده كم سرو صدایی است. البته جیغ هایی نیز دارد كه برای برخی افراد خوشایند نیست ولی این جیغ ها در واقع مربوط به لحظات لذت و هیجان این پرنده می شوند.

گرچه نمی توان لهجه سخنگویی این طوطی را با طوطی خاكستری مقایسه كرد ولی می توان گفت كه سخنگوی خوبی است. برخلاف تصورات قدیمی، ماده ها و نرها به یك مقدار توانایی سخنگویی دارند.

طوطی سینه قرمز بسیار اهل شیطنت است و هر جسمی می تواند به سرعت به اسباب بازی آنها تبدیل شود. علاقه خاصی به آویزان شدن معلق از اجسام داشته و حركات بسیار زیبا و لذت بخشی انجام می دهد.

از جالبترین ویژگی های این پرنده اینست كه هنگام بازی ترجیح می دهد به پشت بخوابد و اسباب بازی را با پاهایش نگه دارد. دیدن این صحنه كه یك سینه قرمز در كف قفسش و بصورت خوابیده روی پشت مشغول بازی با خودش باشد بسیار رایج است.

در مجموع باید گفت كه این طوطی ها غیر از توانایی نسبتا خوبی كه در صحبت كردن دارند، می توانند دائما با شیطنت ها و حركاتشان شما را سرگرم و هیجان زده بكنند.

منابع:

http://www.parrots.org

http://www.kenyabirds.org

http://www.planetofbirds.com

http://www.wikipedia.org

http://animal-world.com

http://www.bellaonline.com

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top