1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

طوطی ژاردین jardine parrot

jardinesparrots

طوطی ژاردین

این طوطی در ایران كمیاب است و به ندرت در برخی از پرنده فروشی ها دیده میشود . اگرجوان باشد طوطی بسیار خوبی برای نگهداری در منزل است ، از خانواده طوطی های آفریقایی بوده و بیشتر خصوصیات طوطی خاكستری تیمنه و كونگو را دارد با این تفاوت كه به جایی خاكستری رنگ بودن سبز رنگ است. متاسفانه در ایران زیاد شناخته شده نیست و اینجا همه فقط طوطی خاكستری را میشناسد. بیاید با این طوطی زیبا آشنا بشیم .

این طوطی زیبا و دوست داشتنی با نام علمی Poicephalus gulielmi و نام انگلیسی JARDINE مشهور است. این جنس از طوطی آفریقایی شامل یك گونه و سه زیر گونه به نامهای زیر میباشد: P.gulielmi. gulielmi P. gulielmi. fantiensis P. gulielmi. massaicus

پراكنش : بومی آفریقا بوده از خانواده طوطی های آفریقایی و پسر عموی طوطی خاكستری كنگو و تیمنه میباشد.

مشخصالت ظاهری: اندازه جثه از نوك تا دم حدودا 28 سانتی متر و وزنش بیش 200 تا 230 گرم است. رنگ عمومی پرهای این پرنده سبز براق (متالیك) به همراه لكه های سیاه رنگ است. پیشانی پرنده و روی كت های بال به رنگ نارنجی میباشد . حلقه چشمی خاكستری یا صورتی چرك بوده و رنگ چشمها قهوه ای روشن است.

(بطور کلی لکه های نارنجی بعد از هربار تولکی بزرگتر میشوند ولی اندازه و حد اونها در زیرگونه های مختلف فرق میکنه. حتی ممکنه یک ژارذین بالغ فاقد این لکه ها باشه!

ژاردین های ماده و ژاردین های نابالغ دارای عنبیه تقریبا قهوه ای هستند. ولی نابالغ ها دارای نوک رنگ پریده تر هستند. پرهای سینه و شکم ژارذین های نوجوان مقداری به آبی میزند. منبع: avianweb.com )

در تصاویر زیر پرنده نر و ماده را میبینید

جنیست : لكه نارنجی رنگ پیشانی و كت ها در پرنده ماده كوچتر است.

فرق پرنده جوان و بالغ : در پرندگان جوان منقار بالایی صورتی رنگ(صورتی چرك) و لكه های رنگی بر روی سر و پیشانی وجود ندارد یا اینكه اگر وجود داشته باشد بسیار كوچك است. در طوطی های بسیار جوان رنگ چشم سیاه است. در تصویر زیر یك جوجه كاملا كوچك در حال غذا خوردن دیده میشود به رنگ چشم توجه كنید كاملا سیاه هست

در عكس زیر هم رنگ چشم جوجه كاملا مشخص است این جوجه ها زیر یكسال سن دارند در تصویر بعدی یك جوجه كاملا جوان را میبنید بیشتر از یكسال دارد و هنوز رنگ روی سر و كتها كامل نشده رنگ چشم قهوه ای روشن است این سن برای تربیت و نگهداری بسیار عالی است (البته در كشور ما كه جوجه پرورشی وجود نداره اگر چنین پرنده ای با چنین مشخصاتی پیدا كردید ارزش داره كه بخرید و از نگهداریش لذت ببرید)

طول عمر : سی سال .

خصوصیات ژرادین به عنوان پرنده خانگی : این طوطی در طبیعت و در میان همنوعان خود بسیار پر سر و صدا است. صدایش مانند شكلیك گلوله به صورت جیغهای رگباری و پشت سر هم هست. اما در اسارت پرنده آرامی است. همین خصوصیت باعث شده تا به یك پرنده خانگی جذاب تبدیل شود. مانند پسرعموهای خود اگر از جوانی آموزش داده شود توانایی تقلید صدا را دارد. بسیار بازیگوش، سرزنده ، شوخ طبع و كمی هم سر به هواست. استعداد یادگیری كارهای خنده دار و جالب را دارد و می تواند به یك دلقك واقعی تبدیل شود.

ر ژیم غذایی: حبوبات پخته یا خیس خورده یا جوانه زده، ذرت خام یا خشك ، میوه هایی مانند سیب، پرتغال، موز، گلابی، انار و سبزیجاتی مانند هویج، كرفس، لوبیا سبز همراه با غلاف، انواع غلات را می توان به این طوطی زیبا داد.

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top