طوطی های رزیلا

آدلاید رزیلا

Adelaide-Rosella

آدلاید رزیلا Adelaide Rosella

(Adelaide Rosellas)

Platycercus elegans adelaidae

نام: Adelaide Rosella
سرزمین : جنوب استرالیا

زمانی تصور بر این بودن که رزیلای آدلیاد زیرگونه ای متفاوت از رزیلاها می باشد ولی با تحقیقات مشخص شد این رزیلا نتیجه پیوند رزیلای کریمسون Crimson و رزیلای زرد می باشد.

رنگ بندیهای متفاوتی از این پیوند حاصل می شود که معمولا در قسمتهای جنوبی تر پرها عموما قرمز نارنجی پر رنگ و در قسمت های شمالی تر نارنجی زرد می باشد.

رزیلای کریمسون و زرد در کنار رودخانه Murrary نیز ساکن هستن که نکته جالب این است که رفتارشان با رزیلای همین گونه در مناطق دیگر متفاوت اسن و علاقه ای به جفت گیری با غیر همگونه خود ندارن به این معنا که در این ناحیه با وجود بودن رزیلای زرد و کریمسون رزیلای Adelaideکه حاصل پیوند این رزیلاهاست دیده نمی شود.

توصیفات:

طول این رزیلا 35-36 سانتی متر است.

بیشتر پرها قرمز نارنجی بوده در قسمت پیشانی ( بین چشم و نوک طرف سر) و قسمت تاج سر قرمز نارنجی و پشت گردن و کناره های سر نارنجی زرد می باشد.

جوجه های این لوری آبی متمایل به بنفش هستن. شکم و سینه بیشتر زرد و کمی نارنجی قرمز است. سرهای بال آبی روشن است و همچنین زیر دم در قسمت وسط آبی بنفش تیره و زمینه بقیه دم سبز تیره می باشد.

پرهای بال سبز می باشد.نوک پرنده خاکستری مات و شرون است و حلقه بسیار نازک خاکستری رنگ دور چشم دارن و عنبیه چشم قوه ای تیره است. پاها نیز خاکستری است.

رزیلای ماده:

کمی از رزیلای نر کوچکتر بوده و عموم پرهای نارنجی تر می باشد و نوک پرنده کوچکتر و باریکتر است.

رژیم غذایی:

رژیم غذایی رزیلا بر اساس دانه قناری, ارزن , تخمه آفتاب گردان و کافیشه می باشد خیلی از افراد از مخلوط دانه های عروس هلندی به اضافه دانه های قناری در رژیم غذایی رزیلا استفاده می کنند.

همچنین بودن میوه و سبزیجات تازه مانند سیب , شاه توت , پرتقال , خیار , سیب زمینی شیرین , انبه , کیوی , و تخم مرغ پخته نیز ضروری است.

استفاده از جوانه دانه ها بهترین راه حل برای تغییر رژیم غذایی پرندگانیست که تنها به خوردن دانه عادت کرده اند که در تاپیکی جداگانه به طرز تهیه جوانه دانه ها می پردازیم.

پرورش:

پرورش رزیلاها آسان است این طوطی ها قدرت بدنی خوبی داشته و چندان به سرما حساس نیستن ولی خشک بودن مکان زندگی آنها ضروری می باشد.

فصل جفت گیری رزیلا در مارچ و اپریل می باشد و در این زمان صدای رزیلای نر برای جذب رزیلای ماده زیاد می شود و اگر رزیلای ماده رزیلای نر را قبول کند همان حرکات و صدای رزیلای نر را تقلید می کند و با غذا دادن به یکدیگر جفت گیری را شروع می کنند.

تعداد تخمهای این رزیلا در هر بار 4-7 عدد است و مدت لازم برای تبدیل به جوجه شدن 21 روز است و تنها رزیلای ماده بر تخمهای می خوابد و طی این مدت رزیلای نر مسئولیت غذا دادن به رزیلای ماده را بر عهده دارد.

معمولا طی هر بار تخم گذاری 2-3 جوجه سالم بدنیا می آیند به خصوص اگر جوان بوده و غذاهای خوب و زیادی در دسترس والدین باشد. جوجه ها بعد از 6 هفته لانه را ترک می کنند.

معمولا پرورش دهندگان در هفته 2یا 3 جوجه ها را برای شروع دستی غذا دادن از والدین جدا می کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید