طوطی های رزیلا

رزیلای غربی یا وسترن

وسترن روزیلا

روزیلای غربی Western Rosella

Western Rosella

Platycercus icterotis

Western Rosella روسلای غربی رزیلای غربی روزیلای غربی

اندازه: 10اینچ

متوسط وزن:65گرم

بومی منطقه:جنوب غربی استرالیا

طول عمر: تا 20سال

میزان سر و صدا: کم

توانایی صحبت کردن:پایین

فصل تولید مثل: آگوست تا دسامبر

رزیلای غربی یا وسترن کوچکترین نوع رزیلا است که معمولا بصورت جفت یا در دسته های کوچک در طبیعت دیده می شود. آنها کوچک هستند و در طبیعت به آسانی قابل مشاهده نیستند. سر، گردن و قسمت های زیرین بدن رزیلای نر غربی عمدتا قرمز رنگ، درحالیکه در ماده ها و پرنده های جوان این رنگ قرمز بصورت لکه هایی هویدا است. بخشی از گونه زرد یا کرم رنگ است. در این نوع رزیلا دو زیر گونه وجود دارد که با این مشخصات از هم قابل تمایز هستند:1- اندازه و رنگ گونه ها( که در زیرگونه xanthogenys ، گونه ها کوچکتر و کرم رنگ است( بیشتر به رنگ کرم متمایل است تا زرد)2- رنگ بالای بدن پرنده( در icterotis سبز و مشکی است و تنها قسمت پشت گردن قرمز است و در xanthogenysقرمز و مشکی است)3- تفاوت در میزان رنگ قرمز در میان این دو زیرگونه. این 2گونه (در اثر پیوندهای نژادی) ممکن است گونه های دیگری با رنگ های متفاوت و مختلف بر پشت پرنده ایجاد کنند. پرواز کردن رزیلای غربی نسبت به سایر رزیلاها ضعیف تر است. icterotis بیشتر در سواحل جنوب غربی استرالیا هستند و xanthogenys در منطقه Wheatbelt(منطقه ای در غرب استرالیا) قابل مشاهده هستند.

رزیلای غربی تنها نژاد رزیلا است که دارای گونه زرد رنگ است، سایر نژادهای رزیلا دارای گونه های سفید یا آبی رنگ هستند.

عادات و رفتار زندگی پرنده:

این نوع رزیلا در جنگل های اکالیپتوس و مناطقی که چوب و الوار وجود دارد یا حتی کشتزارها و باغات یافت می شود. Icterotis در مناطق بارانی و xanthogenys در جنگل ها و مراتع خشک زندگی می کنند.

رژیم غذایی در طبیعت:

غذای این پرنده را عمدتا، بذر گیاهان، میوه ها، گل ها، حشرات و لارو آنها تشکیل می دهند.

تولیدمثل:

رزیلای غربی معمولا لانه ای در حفره درختان با عمق حدود یک متر انتخاب کرده و کف آن را از چوب و خاک پر می کند. رزیلای ماده بر روی تخم ها میخوابد و پرنده نر او را تغذیه می کند. رزیلای غربی یک تا 2بار در سال تولید مثل می کند. ماده عموما بین 4-6 تخم می گذارد و حدود 19 تا 24 روز بر روی تخم ها میخوابد. جوجه ها معمولا 6 هفته پس از بیرون آمدن از تخم، لانه را ترک می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید