طوطی های ماکائو - آرا

طوطی ماکائوی شانه قرمز هانس ماکائو

ماکائو ارا هانس

طوطی ماکائوی شانه قرمز هانس ماکائو

Hahns Mini Macaw

Red-shouldered macaw

iopsittaca nobilis

پراکندگی جغرافیایی: ونزوئلا به طرف جنوب تا برزیل

اندازه: ۳۰  سانتی متر

جیره غذایی: غذای طوطی و دانه های کوچک غلات به همراه میوه و سبزیجات.

پرندگان نابالغ: عنبیه سیاه رنگی دارند و فاقد ناحیه ابی رنگ در بالای منقار و پرهای قرمز در حاشیه بالهای خود هستند.

تعیین جنسیت: تفاوت ظاهری بین دو جنس نروماده وجود ندارد.

ویژگی و جزابیتهای این طوطی: خصوصیات ظاهری یک ماکائو را دارا دارد اما نسبت به سایر ماکائوها خیلی زودتر به محیط خانه خو می گیرد.

این پرنده کوچکترین عضو خانوادهء اراارا ها (ماکائوها) است و یکی از اعضای گونه هایی است که رنگ قسمت اعظم بدنشان را سبز تشکیل می دهد.

گاهی اوقات به مجموعه این پرندگان ماکائوهای کوچک اطلاق می شود.اگر ماکائوی شانه قرمز جوانی خریداری کنید می توانید انرا مثل خویشاوندان بزرگترش اهلی کنید.

غالبا این گونه را به ۲ زیر گونه تقسیم می کنند: ماکائوی هانس که در نواحی شمالی مناطق یادشده زندگی می کنند و با توجه به رنگ خاکستری تیره منقار خود از ماکائوی نوبل که در مناطق جنوبی تر زندگی می کند قابل تشخیص است. منقار ماکائوی نوبل کمرنگتر است. منقار بالایی شاخی رنگ و منقار پایینی خاکستری است. این پرنده غالبا کمی بزرگتر از طوطی ماکائو هانس است. بندرت می توان این پرنده را در مجموعه هایی که توسط افراد علاقه مند در منازل نگهداری می شود مشاهده کرد و اصولا ماکائوی نوبل خیلی کمتر از ماکائوی هانس دیده می شود.

این طوطی به راحتی جفت پیدا می کند و در هر دوره تا ۴ تخم می گذارد. تخمها پس از ۲۵ روز به جوجه تبدیل می شوند. جوجه های جوان پس از ۲ ماه اشیانه را ترک می کنند و مدت کوتاهی پس از ترک لانه می توانند بتنهایی غذا بخورند.

توضیحات بیشتر:

این پرنده دارای دو زیر گونه با نامهای علمی :

 Ara nobilis cumanensis و Ara nobilis longipennis aka و نام انگلیسی  مشهور است سایر نامهای رایج این پرنده

Red-shouldered Macaw و Hahn’s Macaw  می باشد.

 پراکنش :این پرنده زیبا بومی گینه، برزیل و شمال آمازون است.

 مشخصات ظاهری:ماکائوی کوچک نویل و یا ماکایوی کت قرمز یکی از کوچکترین طوطیان در گروه ماکائوهاست. اندازه جثه این پرنده حدون ۳۰ تا ۳۱ سانتیمتر و وزنش حدود ۱۷۰ تا ۲۵۰ گرم است. مانند تمام ماکائوها دم درازی دارد. رنگ عمومی پرها سبز براق است. پرهای پشت سبز زیتونی تیره بوده و حلقه دور چشمی به رنگ کبوددودی است. فاصله بین چشم و منقار هم برهنه و به همین رنگ است. روی خم هر بال یا به اصطلاح کت در هر بال یک لکه قرمز رنگ وجود دارد که جلب توجه می کند.

 جنسیت : تشخیص نر و ماده این پرنده فقط با استفاده از تست دی ان ای امکان پذیر است.

 تولید مثل:این پرنده درهر دوره تخم گذاری حدود ۴ تا ۶ تخم می گذارد و جوجه ها  پس از ۲۳ روز سر از تخم در آورده و بعد از دو ماه لانه را ترک می کنند.

 تغذیه :انواع اقسام دانه های رایج طوطی ها را می توان در رژیم غذایی این پرنده لحاظ کرد.

 اخلاق و رفتار:این ماکائوی کوچک سیارجذاب و دوست داشتنی است که در مقایسه با سایر ماکائو ها به فضای کمتری نیاز دارد و آسان تر از سایر ماکائوها تربیت میشوند.البته کمی هم حساس است در صورت بدرفتاری و یا ایجاد تنش به پرکنی دچار میشه.

از آنجا که این پرنده به عنوان یک حیوان خانگی یا پت مورد توجه است بقای نسلش در حیات وحش در خطر انقراض قرار گرفته .

طوطی ماکائو هانس hahn’s macaw

تحت گونه ای که در نواحی شمالی زندگی می کند بیش از زیرگونهء دیگر دیده می شود.

اطلاعات بیشتر:

ماکائو شانه قرمز 

Red-shouldered Macaw

Diopsittaca nobilis

ماکائو شانه قرمز (Red-shouldered Macaw) با نام علمی Diopsittaca nobilis یک ماکائو کوچک سبز رنگ بومی آمریکای جنوبی و از گروه بزرگ طوطی های گرمسیری می باشد. نام گذاری این طوطی با عنوان ماکائو شانه قرمز به خاطر داشتن یک علامت و طرح قرمز رنگ روی بال می باشد. هم چنین ماکائو شانه قرمز به عنوان کوچک ترین ماکائو شناخته شده است که طول بدن آن حدود ۳۰-۳۵ سانتی متر می باشد . ماکائو شانه قرمز بومی زمین های پست گرمسیری ، ساوانا و سرزمین های مردابی از ونزوئلا ، گینه نو ، بولیوی ، برزیل و پرو می باشد . هم چنین ماکائو شانه قرمز به عنوان یک طوطی خانگی بسیار مناسب قابل تربیت می باشد. البته به علت از دست دادن زیستگاه و تجارت بی رویه این ماکائو در لیست گونه های در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

ماکائو شانه قرمز به طول حدود ۳۰ سانتی متر و وزن بدنی حدود ۱۶۵ گرم می باشد که دارای یک دم باریک و یک سر بزرگ می باشد . بدن دارای پرهای سبز روشن می باشد با پرهای آبی در ناحیه ی سر و بالای منقار دیده می شوند. چشم ها به رنگ نارنجی هستند و اطراف چشم دارای یک پوست لخت سفید رنگ می باشد.

ماکائو شانه قرمز لانه ی خود را به صورت حفره ای درون درخت ایجاد می کند و معمولا ۳-۴ تخم سفید می گذارد که تخم ها پس از ۲۴-۲۶ روز تبدیل به جوجه می شوند و جوجه ها ۵۴ روز پس از تفریخ تخم پردار می گردند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید