بیماری های طوطی سانان

علت عطسه کردن طوطی ها چیست؟

عطسه و ترشح بینی طوطی

علت عطسه کردن طوطی ها چیست؟

این موضوع خیلی سوال میشه که چرا طوطی یا کاسکوی ما عطسه می کند؟

خصوصا کسانی که مبتدی هستند با شنیدن این صداها فورا فکر می کنند طوطی سرما خورده

این احتمال هست که گاه وارد شدن گرده ها باعث بروز این حالت شوند. و حتی اگر دقت کرده باشید ممکن است مقدار ناچیزی از بزاق به گلوی انها پریده باشد. اما اگر پرنده را تازه خریداری کرده اید ممکن است ریه پرنده شما درگیر چرک و عفونت باشد و می تواند موضوع قابل پیگیری و مهمی باشد که در صورت عدم توجه به عطسه ها که سرماخوردگی را بیان می کنند می تواند منجر به تلف شدن پرنده شود پس تا پرنده بدنی قوی دارد درمان را نزد یک پزشک متخصص  پرندگان یا دامپزشک اغاز کنید.

اما معمولا پرنده ها در هنگام سرماخوردگی عطسه نمی کنند و مانند گربه و سگ و انسان نیستند انها پف می کنند یا یکی از چشم ها را می بندند. اگر دستگاه تنفسی انها دچار اشکال شود یا چرک کند یکی از سوراخ های بینی یا هر دو به وسیله مایعی بسته میشود در این حال اینجانب معمولا از داروی جنتا و داکسی استفاده می کنم که این دارو فقط در فروشگاه خودمان موجود است جهت تهیه تماس بگیرید. و مایعی که داخل بینی طوطی است را با دهان بیرون می کشم البته به ارامی. بهترین کار این است که طوطی که مریض است را در افتاب قرار دهید البته نه نور خیلی شدید بلکه یک افتاب گرم و مناسب هم ضد عفونی میشود و معمولا اشتهایش برای غذا خوردن بهتر می شود.

پرنده های سالم را کنار پنجره و بیرون توی بالکن زیاد قرار ندهید چون انها با دیدن پرنده های در حال پرواز و شنیدن اوازهای انها زیادی هیجان زده می شوند اما به مقدار کم گاها بد نیست.

عطسه و ترشح بینی در پرندگان و طوطی سانان

همه ما عطسه می کنیم ، عطسه واکنشی است نسبت به احساس خارش و سوزش در سوراخ بینی که معمولا با آبریزش بینی همراه است . بیشتر پرندگان به طور نرمال در تلاش برای بیرون راندن گردها از بینی خود گاهی اوقات عطسه می کنند . اما آیا همیشه باید به عطسه پرنده یا طوطی خود توجه کنیم ؟

اگر طوطی گاهی اوقات عطسه کند و در این حین مایع شفافی از بینی او خارج شود ( کمتر از یک یا دوبار در روز)، بدون اینکه علایم دیگری از خود نشان دهد ، شاید او در حال اعمال مکانیسمی نرمال برای پاک کردن سوراخ بینی خود است . دلایل زیادی برای عطسه کردن و ترشح بینی طوطی وجود دارد.چند دلیل رایج شامل :

۱ . سوزش یا خارش ناشی از ورود گرد و شوره به بینی

۲ . عفونت های باکتریایی

۳ . عفونت های قارچی

۴ . فقر یا کمبود موادغذایی

۵ . وجود جسم خارجی در بینی : ورود اجسامی مانند دانه یا غذا به حفره بینی

۶ . کلامیدیا که به عنوان تب طوطی نیز شناخته شده است

۷ . آسپرژیلوس

۸ . کاندیدا : یک عفونت مخمر

۹ . عفونت های ویروسی

۱۰ . کمبود ویتامین A : کمبود شدید ویتامین A در رژیم غذایی

۱۱ . خارش یا سوزش به علت کمبود رطوبت یا خشکی

۱۲ . محرک های موجود در هوا : نظیر دود یا اسپری

۱۳ . تومور یا غده در بینی : سرطان

۱۴ . آلرژی ها

۱۵ . Choanal atresia: یک نقص مادرزادی که مانع از ایجاد سوراخ حفره بینی در سقف دهان می شود .

اگر عطسه و ترشح بینی ادامه پیدا کرد یا احساس کردید که چیزی غیر از یک مایع شفاف و رقیق از بینی خارج می شود و یا علایم دیگری ظاهر شود در این صورت باید به دامپزشک مراجعه و با او مشورت کنید .

باید مراقب چه علایمی باشیم ؟

۱ . سستی و بی حالی : اگرعلایمی نظیر خواب آلود بودن بیش از حد ، پف کردن پرها ، قرار دادن سر زیر بال را مشاهده کردید فورا باید به دامپزشک مراجعه کنید .

۲ . بی اشتهایی : اگر طوطی شما کم غذا شده و یا اصلا غذا نمی خورد حتما به دامپزشک مراجعه کنید

۳ . به سختی نفس کشیدن : اگر طوطی شما برای نفس کشیدن به جلو خم شده و گردن خود را بکشد یا با دهان باز نفس بکشد و یا در هربار تنفس پرها را پف کرده و دم خود را به سرعت تکان دهد ، نشاندهنده این است که طوطی شما به سختی نفس می کشد و باید فورا او را به دامپزشک برسانید.

دامپزشک چه کاری می تواند انجام دهد ؟

دامپزشک بسته به شدت ترشح ، تعداد دفعات عطسه و زمانی که این مشکل ایجاد شده آزمایشهای تشخیصی خاصی را پیشنهاد می کند اما در ابتدا تاریخچه ی کاملی از شروع این مشکل در طوطی را از شما می خواهد . جواب این سوالات را آماده کنید :

۱ . این مشکل از چه زمانی آغاز شده؟ آیا عطسه و آبریزش بینی همزمان با هم شروع شدند ؟

۲ . آیا در ظاهر ترشح بینی (رنگ و غلظت) تغییری مشاهده کرده اید ؟

۳ . آیا این ترشح یک طرفه ( از یک سوراخ بینی ) بوده یا دو طرفه ( از هردو سوراخ بینی ) ؟ ابتدا از کدام سمت آغاز شده ؟

۴ . آیا طوطی سر خود را به سرعت تکان می دهد یا بیش از حد خمیازه می کشد ؟ این رفتار را اغلب پرندگانی انجام می دهند که به عفونتهای سینوسی مبتلا هستند .

۵ . آیا ترشح بینی طوطی شما با روشن کردن دستگاه های حرارتی خانه آغاز شده ؟آیا در اتاق طوطی شما گرد و خاک وجود دارد یا او را همراه با طوطی هایی که گرد زیادی تولید می کنند ( کاکادو ، کاسکو و یا ککاتیل ) نگهداری می کنید؟

۶ . آیا طوطی شما با رژیم غذایی مانند پلتها تغذیه می شود ؟

از آنجایی که برای عطسه و ترشح بینی دلایل متعددی وجود دارد بنابراین برای درمان باید علت شناسایی شود . ترشح بینی مزمن (که چندماه یا بیشتر ادامه داشته باشد) و یا عود کردن آن ممکن است به آزمایشهای تشخیصی وسیعی نیاز داشته باشد . چند آزمایش تشخیصی شامل :

۱ . نمونه برداری از choanal ( سوراخی در سقف دهان ) برای کشت میکروب یا سیتولوژی ( سلول شناسی ) برای مشاهده انواع سلول ها برای تشخیص عفونت و التهاب .

۲ . نمونه برداری از سوراخ یا حفره بینی برای کشت میکروب یا سیتولوژی ( سلول شناسی ). نمونه ها مستقیما بعد از خارج کردن مواد خشک شده و یا شستشوی بینی با محلول نمکی .

۳ . آزمایش CBC یا شمارش کامل گویچه های خون در حجم معین برای تشخیص عفونت ، آلرژی یا التهاب. مقدار گلبولهای سفید خون در برخی از بیماری ها افزایش می یابد .مشخصه بسیاری از بیماری های واگیردار مانند کلامیدیا و آسپرژیلوس افزایش گلبولهای سفید خون است .

۴ . آزمایش خون ( سرولوژی ) یا نمونه برداری از choanal برای تشخیص کلامیدیا. این تست واکنش بدن به ارگانیسمهایی که موجب بیماری کلامیدیا می شود ( آنتی بادی ) و یا واکنش نسبت به حضور ارگانیسم های خودی ( آنتی ژن ) را بررسی می کند.

۵ . پروتئین الکتروفورز: بررسی پروتئین های خاص منتشر شده در خون توسط بسیاری از بیماری های واگیردار و بررسی حضور یک پروتئین غیر نرمال در بدن و یا فقدان یک پروتئین طبیعی. بررسی انواع پروتئین های افزایش یافته در هر گردش به دامپزشک در تشخیص این بیماری کمک خواهد کرد .

۶ . سرولوژی یا خون آب شناسی برای تشخیص آسپرژیلوس

۷ . رادیوگرافی ( اشعه ایکس ) برای تشخیص عفونت های سینوسی و پوکی استخوان ها . دامپزشک برای ارزیابی کامل به تصاویر متفاوتی از سر نیاز دارد.در این حالت پرنده باید کاملا بی حرکت باشد بنابراین به بیهوشی کامل نیاز خواهد بود .

۸ . سی تی اسکن جزئیات بیشتری از حفره بینی ، سینوس ها و استخوانها در اختیار دامپزشک قرار می دهد . این تست در مناطق زیادی انجام نمی شود و بهتر است به یک دامپزشک متخصص مراجعه کنید .

۹ . اندوسکوپی: مشاهده choana (سوراخی در دهان به سمت حفره بینی ) ، گوش و کیسه های هوا به منظور جمع آوری نمونه برای بافت برداری یا کشت میکروب .با مشاهده مستقیم این ساختارها دامپزشک می تواند شدت بیماری را تعیین کرده، نمونه های دقیق بیشتری جمع آوری و یا اجسام خارجی را خارج کند . این روش معمولا توسط یک دامپزشک متخصص انجام میشود .

درمان:

برای عطسه کردن و ترشح بینی دلایل متعددی وجود دارد که باید برای درمان علل آن شناسایی شود .

اگر بیماری ها( که می توانند باعث آسیب حفره بینی و سینوس ها شوند) مانند آسپرژیلوس و عفونتهای باکتریایی و یا نئوپلازیا (سرطان) دلیل ترشح بینی باشد طوطی بایدکاملا بستری شده و تحت درمان درازمدت قرار بگیرد .از سوی دیگر اگر ترشح بینی کم و با علایم دیگر همراه نباشد به صورت سرپایی درمان خواهد شد .

دامپزشک یک یا چند آزمایشی که در بالا ذکر شد را انجام خواهد داد . در این حالت ممکن است نیاز باشد که نشانه های دیگری که در طوطی ظاهر شده است نیز درمان گردد مخصوصا اگر مشکل شدید باشد . درمانهای زیر در برخی از موارد( نه در همه موارد ) ممکن است در پرندگانی که ترشح بینی دارند قابل اجرا باشد .اجرای این موارد ممکن است باعث کاهش علایم و آرام تر شدن طوطی شود.

۱ . پاک کردن حفره بینی و سینوس ها از مواد خشک شده و ترشحات که معمولا با شستشوی بینی با محلول نمکی انجام می شود.اگر مواد خشک شده وجود داشته باشد میتوان با استفاده از انبرک آن را خارج کرد.این فرایند گاهی اوقات به بیهوشی کامل نیاز خواهد داشت .

۲ . خارج کردن هر نوع جسم خارجی از طریق شستشوی سینوسها و یا استفاده از یک اندوسکوپ برای مشاهده مستقیم اجسام خارجی.

۳ . جراحی برای خارج کردن تومور زیر بیهوشی کامل ،گاهی اوقات ممکن است تومور به طور کامل خارج شود و بهبودی کامل حاصل گردد که این امر احتمالا فقط در صورت کوچک بودن و خوش خیم بودن تومور اتفاق خواهد افتاد.اغلب تومورهای(سرطان) ایجاد شده در حفره بینی بدخیم و خطرناک هستند .این تومورها بسیار مخرب بوده و نمی توانند به طور کامل خارج شوند.خارج کردن جزئی( خارج کردن بخشی از تومور )به طور موقت طوطی را آرام می کند و بافت خارج شده تشخیص را راحت تر خواهد کرد ( بافت برداری ).

۴ . درمان با آنتی بیوتیک یا ضد قارچ به دو صورت سیستمیک ( از طریق دهان یا تزریقی ) و موضعی از طریق چکاندن مستقیم آنتی بیوتیک ها به داخل حفره بینی و سینوسها انجام می شود . غالبا این درمان تا چند هفته و در صورت ابتلا به آسپرژیلوس تا ماه ها ادامه خواهد داشت.بسیاری از درمانها ممکن است به صورت تزریقی صورت گیرد .

۵ . ممکن است در طوطی هایی با عفونت های مزمن و عود کننده در چندین مرحله به شستشوی حفره بینی و سینوس ها با یک آنتی بیوتیک و یا محلولهای ضد قارچ نیاز باشد .

۶ . بیماری هایی که باعث تخریب حفره بینی و سینوس ها می شوند مانند نئوپلازیا (سرطان) یا آسپرژیلوس(عفونت قارچی)با وجود تلاش برای درمان ممکن است کشنده باشد.

۷ . اگر طوطی دچار کم آبی شده باشد باید مورد آب درمانی قرار بگیرند که از طریق تزریق زیر پوستی و وریدی صورت می گیرد .

۸ . برای کاهش ترشح بینی و جلوگیری از بروز مشکلات در آینده می توان محیط را با رعایت موارد زیر اصلاح کرد :

۹ . خارج کردن محرکهای محیطی مانند گرد و غبار ، دود سیگار و گرد طوطی

۱۰ . مرطوب کردن هوای محیطی که طوطی در آن نگهداری می شود.

۱۱ . قرار دادن دستگاه تهویه هوا در محیط نگهداری طوطی الزامی است .

۱۲ . فراهم کردن رژیم غذایی با کیفیت و غنی از ویتامین .

مراقبت در خانه :

اگر ترشح بینی طوطی مایعی شفاف و رقیق باشد و او هیچ علایم دیگری نشان نمی دهد .کارهایی که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است :

۱ . محیط نگهداری طوطی می تواند نقش مهمی ایفا کند .چون سوراخ بینی در بالای سر طوطی قرار گرفته است و گرد و غبار می تواند در آن انباشته شود .فراهم کردن آب برای ۲٫حمام کردن ممکن است از این امر جلوگیری کند .پرندگان و طوطی های حساس نباید با طوطی های دیگری که گرد زیادی تولید می کنند (کاکادو ، ککاتیل و یا کاسکو ) در یک محیط یکسان نگهداری شوند .استفاده از یک دستگاه تهویه هوای با کیفیت بالا و مجهز به فیلتر HEPA ممکن است به پاکیزه شدن محیط نگهداری طوطی کمک کند .

۳ . طوطی های نواحی گرمسیری که با محیط های مرطوب و نمناک سازگار هستند مانند طوطی های آمازون و ماکائو اغلب با روشن شدن دستگاه های حرارتی خانگی عطسه می کنند .مرطوب کردن محیط نگهداری طوطی به کاهش این امر کمک خواهد کرد .

۴ . بسیاری از پرندگان و طوطی ها شدیدا به دود سیگار حساس هستند .طوطی خود را در معرض این محرک ها قرار ندهید.

۵ . طوطی هایی که از رژیم غذایی ضعیفی برخوردارند بخصوص رژیم غذایی ای که فقط از دانه ها تشکیل شده باشد بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های تنفسی هستند .کمبود مواد غذایی مخصوصا کمبود ویتامین A باعث تغییر در سلولهای پوشاننده حفره بینی خواهد شد .این امر به عوامل واگیردار و عفونی اجازه می دهد که به آسانی به این بخش حمله کنند و باعث ایجاد عفونت شوند .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید