اخبار دانستنی آموزشی طوطی سانان

انتخاب قفس برای طوطی و پرندگان زینتی

همیشه بهترین و بزرگترین قفسی را که مقدور است  انتخاب کنید!

یک قفس از جنس مناسب همراه وسایل ضروری به موقعیتی مناسب احتیاج دارد و انتخاب آن باید با شناخت و اطلاعات کامل انجام گیرد

اندازه ی قفس:

مهم ترین فاکتور انتخاب قفس سایز و اندازه ی آن است و برای اکثر پرندگان هر چه قفس بزرگتر باشد، بهتر است و پرندگان همیشه باید فضای کافی برای بازی و استراحت در اختیار داشته باشند. قفسی که بیش از حد کوچک باشد همیشه باعث آزار پرندگان خواهد شد. قفس باید به اندازه ای باشد که پرنده بتواند به راحتی بال های خود را در آن باز کند و همچنین بتواند به تفریح و بازی در قفس بپردازد.

اما از طرفی قفسی که بیش از حد بزرگ باشد معمولا فاصله ی بین میله های آن نیز بیشتر خواهد بود و این موضوع میتواند به پرندگان کوچک تر آسیب برساند؛ چرا که ممکن است سر و پای آنها در بین میله های قفس گرفتار شود. پس همیشه باید به فاصله ی بین دو میله توجه داشت و آن را متناسب با جثه ی پرنده بررسی کرد. همچنین میله باید جنس مقاومی داشته باشد تا پرنده نتواند با منقارش آن را جویده، و خم کند؛ اما با این حال باید نازک هم باشد تا جلوی دید پرنده گرفته نشود و او احساس بسته بندی شدن نداشته باشد. فاصله باید در حدی باشد که او که بتواند با منقارش از میله ها آویزان شود، بدون اینکه بین آنها گیر کند.

بسیاری از منابع معتبر عقیده دارند که قفس باید به اندازه ی فاصله ی نوک دو بال دو پرنده در هنگام باز کردن بالها طول داشته باشد. این کاملا صحیح است، اما چیزی که معمولا به آن توجهی نمیشود، ارتفاع قفس است! ارتفاع قفس باعث رفاه پرنده و بعلاوه صاحب پرنده میشود. قفس باید آنقدر از زمین ارتفاع داشته باشد که صاحب پرنده بتواند با ایستادن مقابل آن در کنار پرنده قرار بگیرد، و همچنین پرنده نیز بتواند اطراف را به راحتی مشاهده کند. بخصوص برای طوطی ها که درخت نوردان بزرگی هستند ارتفاع باید تا حدی باشد که بتوانند از قفس بالا و پایین بروند و با اینکار هم به تفریح بپردازند و هم ورزش و فعالیت داشته باشند. 
حتی پرندگان کوچکی مانند فنچ ها هم جنب و جوش و فعالیت زیادی دارند و به همین خاطر نیازمند یک قفس بزرگ هستند. پرندگان دم بلند نیز نیاز به یک قفس با ارتفاع و همچنین طول بیشتر نسبت به همتاهای دم کوتاه خود دارند؛ قفس نباید به دم پرندگان آسیبی برساند.

راهنمایی هایی برای حداقل اندازه ایده آل قفس / بر حسب سانتی متر و در قالب عرض در طول در ارتفاع

فنچ ها: 44 در 75 در 44

قناریها: 44 در 60 در 44

باجریجارها: 44 در 44 در 60

کاکاتیل ها: 50 در 50 در 60

مرغ عشق و طوطی گنجشکی:60 در 60 در 60

پاراکیتهای طوقدار: 60 در 60 در 90

کانرها: 60 در 60 در 60

آمازون ها – ماکائو های کوچک – طوطی خاکستری: 60 در 90 در 120

کاکاتو های بزرگ: 90 در 120 در 120

ماکائو های بزرگ: 90 در 120 در 150

کبوتر ها: کبوتر ها نیاز دارند که مدت زیادی در روز را به پرواز بپردازند به طوری که یا قفس آنها بسیار بزرگ باشد و یا اینکه مکررا از قفس بیرون آورده شوند. در صورتی که انها مدت زیادی را در خارج از قفس بگذرانند یک قفس با طول، عرض و ارتفاع 60 سانتی متر و فاصله بین دو میله ی 1.2 برای آنها مناسب است. برای کبوتر های طوقدار ، طول قفس باید کمی بیشتر باشد.

انتخاب قفس و ایجاد خانه ای ایده آل برای پرندگان (ترجمه)

نگهداری از قفس

یک قفس مناسب باید قابلیت این را داشته باشد که به راحتی تمیز شود.قفس هایی که کف کشویی دارند و میتوان کف آنها را به راحتی بیرون آورده و نظافت کرد، کار صاحب پرنده را بسیار آسان میکنند. همچنین ظرف آب و غذا باید به گونه ای باشد که بدون باز کردن در قفس بتوان آنها را بیرون آورد و تمیز کرد(ظروف و کف قفس باید هر روز نظافت شوند). 
در غیر اینصورت اگر قفس حالت استانداردی نداشته باشد، فرایند پاکسازی آن بسیار سخت و وقتگیر خواهد بود و باعث آزار خود پرنده نیز میشود. اگر پرنده معمولا در روی قفس آزاد است و مشغول به بازی میباشد، بهتر است پوششی روی سقف قفس گذاشت تا مدفوع و باقی مانده ی غذای او روی ظرف ها و چوب های داخل قفس ریخته نشود.

مکان قراردهی قفس

قفس باید در مکانی امن قرار بگیرد که پرنده در آن احساس خطر نکند. نزدیک بودن به پنجره باعث تابش آفتاب به داخل قفس میشود که این برای پرنده بسیار آزار دهنده و مضر است. همچنین قفس باید در محیطی باشد که اعضای خانواده به مقدار مناسب(نه خیلی کم و نه زیاد) در آن رفت و آمد دارند، چون پرندگان و بخصوص طوطی ها موجوداتی اجتماعی هستند و باید همیشه در معاشرت با افراد دیگر باشند و بازی کردن با آنها باعث خواهد شد که بیشتر به انسانهای اطرافشان علاقه مند شوند.
بهتر است قفس در یک گوشه از اتاق نشیمن(که افراد در آن رفت آمد دارند) قرار داشته باشد تا پشت آن رو به دیوار قرار بگیرد. در اینصورت پرنده احساس امنیت بیشتری میکند.

 

وسایل و اسباب بازی ها

پرندگان به انواع زیادی از اسباب بازی ها علاقه مند میشوند و شما باید بدانید که پرنده ی شما بیشتر به چه اشیایی برای بازی علاقه دارد. مثلا بیشتر طوطی های خاکستری میتوانند برای مدت طولانی ای با اسباب بازی های ساده سرگرم شوند؛ وسایلی مثل یک طناب قطور، اشیا چوبی کوچک یا اسباب بازی های زنگوله دار که از خود صدا تولید میکنند آنها را بسیار خوشحال میکند.
در پت شاپها اسباب بازی های متنوعی وجود دارد که قبل از خریدن آنها باید مطمئن شوید که برای پرنده شما خطرناک نیستند. اگر هر گونه خطری برای پرنده داشتند شما به هیچ وجه نباید آن را خریداری کنید. به عنوان نمونه اسباب بازی های دارای بند یا طناب های بلند گاهی وقت ها باعث میشوند که پا یا گردن پرنده در آنها گرفتار شده و حتی باعث مرگ بشود.
معمولا طوطی ها مشغول به نابود کردن اسباب بازی های چوبی میشوند و اگر دیدید که طوطی شما یک اسباب بازی را تا آخر تکه تکه کرده، پس حتما علاقه زیادی به آن دارد و بهتر است برای او دوباره یک اسباب بازی نو با همان شکل و شمایل تهیه کنید.

ظروف پلاستیکی برای قفس، علاوه بر ارزان قیمت بودن، به راحتی شسته و ضد عفونی میشوند. اما معمولا برای طوطی های قدرتمندی [مثل کاکادو ها و آراها] در دراز مدت مناسب نیستند؛ چون قابلیت جویده شدن دارند و ممکن است پس از مدتی توسط پرنده تکه شوند. بنابر این جنس پلاستیک آنها باید بسیار مقاوم باشد. فولاد ضد زنگ نیز برای طوطی مناسب است که البته قیمت زیادی دارد اما برای همیشه میتوان از آنها استفاده کرد.

این بسیار خوب است که سقف قفس قابلیت باز شدن داشته باشد تا بتوان برای پرنده در روی قفس اسباب بازی ها و خوراکی هایی قرار داد و او را در آنجا رها کرد. در اینصورت پرنده چون از قفس خارج است، احساس آرامش و آزادی بیشتری میکند.

انتخاب قفس و ایجاد خانه ای ایده آل برای پرندگان

چوب های نشیمن گاه

نشیمن گاه ها در سلامت پای پرنده ی شما بسیار اهمیت دارند. معمولا نشیمن گاه هایی که از قبل در قفس ها گذاشته میشوند یا بیشتر افراد از آنها استفاده میکنند برای پرنده ها ایده آل نیستند. چوب نشیمنگاه باید حالت طبیعی داشته باشد و به همین دلیل بهتر است از چوب های درخت های مختلفی مثل سیب و گلابی و بید طره برای نشیمنگاه پرندگان استفاده کرد. توجه داشته باشید که حتما باید آن ها را قبل از قرار دادن در قفس و همچنین هر چند روز یکبار بشویید و فقط بصورت خشک شده در قفس قرار دهید.
قطر چوب نشیمنگاه برای حفظ سلامت انگشتان پرنده بسیار حائز اهمیت است و قطر آن نه باید بیش از حد کم و نه زیاد باشد تا پرنده بتواند به راحتی روی آن راه برود و باعث درد گرفتن انگشتانش نشود.
نشیمن گاه های دارای رنگ مصنوعی نیز بسیار خطرناک میباشند و ممکن است این مواد و رنگهای سمی توسط پرنده خورده شوند.

قطرهای توصیه شده برای چوب های نشیمن گاه پرندگان (بر حسب سانتی متر):

پرنده های بسیار کوچک: 1.2 یا کوچکتر

پرنده های کوچک: 1.2

پرنده های متوسط: 3.4

پرنده های بزرگ: 5

پرنده های بسیار بزرگ: 5.8

شکل قفس

یکی از عوامل مهم در مناسب بودن قفس، شکل آن است که گاهی وقت ها برای صاحبان پرنده بیشتر به عنوان یک ملاک برای زیبایی در نظر گرفته میشود. این کاملا نادرست است! شکل قفس برای سلامت پرنده بسیار پر اهمیت است. قفس های گرد به هیچ عنوان نباید برای پرنده و بخصوص طوطی ها خریداری شوند. این قفس ها هیچ گوشه ای برای استراحت و در آرامش بودن پرنده ندارند. قفس گرد باعث مشکلات ذهنی و سرگیجه میشود و طوطی برای بالا رفتن از آن مجبور است دور خود بچرخد، که این مسئله برای او بسیار اذیت کننده است. به علاوه این قفسها بسیار کوچک هستند و فقط جنبه ی تزئیناتی دارند.
همیشه بهترین قفس برای پرنده ها قفس های مربعی و مستطیلی هستند. بخصوص قفس های مستطیلی ای که ارتفاع آنها از طول آنها به مقدار قابل مشاهده ای بیشتر است برای پرنده هایی مانند طوطی بسیار ایده آل هستند و در آن میتوان به راحتی پرواز کرد و از دیواره هایش بالا رفت. این قفس ها هم بزرگتر هستند و هم اینکه باعث اذیت و سرگیجه ی یک پرنده نمیشوند.

انتخاب قفس و ایجاد خانه ای ایده آل برای پرندگان (ترجمه)

خلاصه نکات و راهنمایی ها:

– همیشه بزرگترین قفس و البته نوع مناسب آن برای نژاد پرنده ی شما را، که میتوانید، برای او تهیه کنید.

– قفسی را انتخاب کنید که به راحتی تمیز شود و کف کشویی و ظرف های آب و غذای با درب های مجزا داشته باشد.

– قفس باید در محیطی قرار بگیرد که بیش از حد گرم یا سرد یا نا امن نباشد و آن محیط دارای رفت و آمد مناسب از طرف ساکنین منزل باشد.

– همیشه طوطی خود را با اسباب بازی های درون قفس سرگرم کنید اما مطمئن شوید که آنها خطرناک نیستند.

– برای نشیمنگاه از چوب های طبیعی و با قطر متناسب با پای پرنده استفاده کنید.

– یک قفس برای سالهای سال به عنوان یک خانه برای پرنده شما خواهد بود. پس باید مطمئن باشید که او برای مدت های طولانی نیز در آن راحت خواهد بود. قفس باید به اندازه ی کافی بزرگ باشد و فضایی برای اکتشاف و تفریح کردن داشته باشد. قفس کار شما را نیز باید آسان کند. از شما برای مدتها انتظار میرود که قفس را تمیز کنید به به پرنده ی خود رسیدگی نمایید. پس حتما باید قفس را با شناخت مناسب انتخاب کنید.

در این رابطه این مطلب را هم بخوانید: ابهام زدایی در مورد انتخاب قفس استاندارد برای طوطی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید