رفتارشناسی و روانشناسی طوطی ها

فرار طوطی گمشده

طوطی گمشده

فرار طوطی گمشده

امیدوارم هنگامی که این متن را می خوانید پریشان از بابت فرار پرنده تان از منزل نباشید
طوطی سانان با وجود قدرت فهم و درک بالا اما از قدرت جهت یابی خوبی برخوردار نیستند چنانکه طوطی شما از خانه بیرون رفته باشد کار سختی برای بازگرداندنش پیش روی خواهید داشت.
اقداماتی که قبل از فرار (پیشگیری)و بعد از فرار باید انجام داد:
بزرگترین علت معمولا مربوط است به باز گذاشتن درب و پنجره خصوصا اینکه نگهدارنده پس از ماه ها یا سالها به طوطی خود اطمینان کرده و با خیال اسوده او را ازاد می گذارد کنار پنجره یا در فروشگاه ها و اماکن تجاری درب قفس را باز می گذارند اما غافل از اینکه ممکن است یکباره طوطی تصمیم جدیدی بگیرد اما معمولا صاحب طوطی اشتباه نکرده بله طوطی او مایل به رفتن نیست بلکه معمولا یک حرکت سریع از طرف شخصی خصوصا غریبه و یا یک صدای ناگهانی و ناهنجار می تواند حالت ارامش پرنده را از بین برده و طبق انچه ذات طبیعی اش فرمان می دهد فرار را بر قرار ترجیح دهد.

از دیگر علل فرار در طوطی سانان معمولا بیرون بردن انها توسط صاحبشان است به طوری که طبق انچه به عنوان امار در این چند ساله رویت کردم همه ساله هنگام تعطیلات تابستانی و بهاری مشتری ها با اینجانب تماس می گیرند و موضوعی را مطرح می کنند که کاملا مسافرت شان را تحت تاثیر قرار داده و خراب کرده یعنی طوطی انها فرار کرده امیدواریم حداقل هرگز این مورد را تجربه نکنید زیرا به احتمال زیاد مجبور خواهید بود در شرایطی که طوطی خود را در بالای درختان یا نقاط دیگر هر روز می بینید شهر را ترک کنید زیرا انها در اکثر موارد التماس های جگرسوز و صدای شما که پی در پی از او درخواست می کنید بازگردد را نادیده می گیرد. یا معنای انها را نمی فهمد مگر انکه پیش تر به او رفت و برگشت روی دست را اموخته باشید منظور از رفت و برگشت اموزش پرواز و دور زدن و برگشتن روی دست است درست مثل پرندگان شکاری که شکار می کنند و روی دست معلم خود باز می گردند.
اموزش رفت و برگشت را به زودی در مجموعه بزرگ اموزشی تخصصی (چند دی وی دی) کاملا حرفه ای که چیزی به اتمامش و به بازار امدنش نمانده مشاهده خواهید کرد تهیه شده توسط سایت رسمی طوطی سانان می باشد و تابحال هزینه های زیادی در بر داشته.
فرار طوطی از قفس یا از خانه موضوع مهم و قابل بحثی است که باید بیشتر پیرامون آن بدانیم
صاحبان کم تجربه معمولا طوطی خود را دست کم می گیرند اما باتجربه تر ها معمولا چند قفل به درهای مختلف قفس می زنند حتی درهایی که در انها ظروف قرار می گیرند چون می دانند که حتی ممکن است طوطی با برداشتن ظرف اب یا غذا از درب کوچک مخصوص ظروف نیز خارج شود. طوطی ها خیلی سریع نحوه باز کردن درب قفس را می اموزند حتی در روزهای ابتدایی ورود به خانه که وحشی هستند اما قفس را جایگاهی ایمن تر از محیط بیرون قفس دانسته و معمولا تلاشی به جهت باز کردن درها نمی کنند.
مخصوصا اگر قفس طوطی خود را برای مدتی بیرون از خانه تو باغچه یا کنار پنجره قرار می دهید از غیرممکن بودن امکان باز شدن درب های قفس اطمینان حاصل کنید.
اما اگر با انجام تمامی موارد و رعایت همه نکات باز هم طوطی فرار کرد چه کنیم؟
اولا هیچ گاه موضوع بیرون رفتن طوطی از خانه را نباید فرار نامید بلکه طوطی ها معمولا از روی کنجکاوی و تنهایی تصمیم می گیرند دنیای جدید بیرون را بیشتر کشف کنند درست مثل روزهای اول اهلی شدن که فقط به روی قفس امدن رضایت می دادند و بعد از آن پارا فراتر گذاشته و سرتاسر خانه را با پیاده روی یا پرواز کنجکاوانه جستجو می کردند حال این محیط برای انها تکراری شده و معمولا طوطی هایی که بیش از حد ازادی دارند بیشتر فکر فرار به سرشان می زند تا با ناشناخته هایشان بیشتر اشنا شوند. انها با شنیدن صدای پرندگان دیگر مثل دسته های گنجشک ها هیجان زده می شوند و دوست دارند انها را در پرواز خصوصا صبح یا عصر همراهی کنند.
به هر حال اگر طوطی شما از قفس پریده بزرگترین اشتباه این است که به انتظار او کنار پنجره بنشینید بلکه فورا باید برای یک جستجوی طولانی مدت خود را اماده کنید و قول می دهم طبق تجربه به احتمال زیاد در شعاع ۳ کیلومتری از مرکز پرنده خود را خواهید یافت ممکن نیست تا ۱۲ روز اول از این فاصله فراتر بروند یعنی ساده تر باید گفت حتما در محل هستند و روی بوم ها یا شاخه ها می توانید او را پیدا کنید هرچه بیشتر وقت را از دست بدهید احتمال اینکه یکی از همسایه ها او را بگیرد و هرگز پس ندهد بیشتر می شود و فقط باید دعا کنید تا یک همسایه دلسوز که فقط جنبه مالی را در نظر نمی گیرد پرنده شما را پیدا کند.
اگر طوطی شما از گونه های دم بلند باشد مثل طوطی اسکندر فاصله های بیشتری دور خواهد شد و اگر از انواع دم کوتاه مثل طوطی خاکستری”کاسکو” یا طوطی لاوبرد باشد کمتر دور می شود. اما در هر حال هیچ کدام از محل انقدرها دور نمی شوند و هرگز گزارشی از اینکه طوطیمان را در منطقه ای دور تر یافتیم دریافت نکردم و خود تجربه نکردم پس در اکثر موارد در نزدیکی شما هستند.
از دادن اطلاعیه و اگهی و خودداری کنید از بیان کردن اینکه مژدگانی خوبی دریافت می کنید خودداری کنید و معمولا اگر پرنده شما دارای شناسنامه یا حلقه پا باشد بهتر می توانید مالکیت خود را ثابت کنید سعی کنید نامی که در شناسنامه برایش انتخاب کرده اید را بلد باشد.
فرار معمولا در روزهای گرم تابستان یا بهاری صورت می گیرد و در این روزها می توانید مطمئن باشید به خاطر شرایط اب و هوا نمی میرد.
احتمال اینکه پرندگان شکاری کوچک که کبوترها را شکار می کنند و کبوتربازان همیشه از انها متنفرند طوطی شما را هدف قرار دهند و یک غذای گرانقیمت برای جوجه های خود به اشیانه ببرند. که البته امیدواریم این اتفاق برای هیچ طوطی رخ ندهد.
در تعطیلات بیشتر مراقب باشید ممکن است یک کامیون با بوق خود موجب وحشت و پرواز طوطی شما به نقطه ای دست نیافتنی شود و یا پرنده شما با رفتن به وسط خیابان پس از برخورد با اتومبیل های در حال عبور حادثه ای تلخ و فراموش نشدنی برایتان رقم بزند.
با تمام این احوال پرهای پرنده تان را قیچی نکنید و فقط مراقبش باشید زیرا با کوتاه شدن پرها شادابی خود را از درون و برون مقداری از دست می دهد.
ضمنا اگر تصمیم گرفتید قفس خالی را با در باز در جایی مثلا کنار پنجره قرار دهید تا طوطی شما به قفس برگردد لطفا یک عدد گوجه فرنگی قرمز یا انار یا یک میوه قرمز رنگ هم داخل قفس قرار دهید این یکی از رازهای شکار طوطی ها در طبیعت توسط شکارچی ها می باشد انها می دانند که میوه های قرمز پرندگان را تحریک می کنند. حتی اگر گرسنه نباشند کنجکاو می شوند که انرا بجوند و یا بخورند به این صورت طوطی های زیادی را صیادان در تله های مخصوص قرار می دهند که این روش در ایران زیاد بکار می رود به جهت شکار طوطیان

از سری دست نوشته های امید شایگان

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید