طوطی های لوری - لوریکیت ها

لوری قرمز

Red Lory

لوری قرمز

Red Lory

Eos bornea

طولش 30 سانتیمتر بوده و در جزایر ملوک نظیر آمبونیا و ساپاروا و بورو و کرام و جزایر واتوبلا زیست می نمایند . رنگ اصلی بدنش قرمز درخشان است . پرهای پوششی پشت و زیر دمش آبی و شاه پرهایش سیاه و منقارش پرتقالی تا زرد و رنگ پوست بینی و پاهایش خاکستری و رنگ حلقه چشمش قهوه ای است . مناسبترین لانه سوراخ های درختان است . انان دو تخم می گذارند و تخم ها پس از گذشت 26 روز به جوجه بدل می شوند . جوجه ها پس از 9 تا 10 هفته لانه را ترک می کنند.

توضیحات بیشتر:

نام علمی: Eos bornea

سایز:حدود 12 اینچ طول دارد

توزیع جغرافیایی: اندونزی، استرالیا، جزایر جنوبی اقیانوس آرام

میانگین طول عمر:20سال

میزان سر و صدا: متوسط

عادات زندگی: زندگی در جنگل های مرطوب گرمسیری و جنگل های گرمسیری mangrove ( mangroves:گروهی از درختان و درختچه ها که در بخش های ساحلی دریا یا رود قرار دارند)

خصوصیات: لریکیت قرمز پرنده زیبا و شگفت انگیزی است اما برای نگهداری می بایست در مرکز توجه باشد. لریکیت های قرمز می توانند با بیش از یک نفر از اعضای خانواده دوست باشند اما معمولا با یک نفر از اعضای خانواده بیشتر از بقیه صمیمی می شوند. آنها بسیار فعال و بازیگوش هستند.معمولا چهچه می زنند اما نه با صدای بلند و توانایی صحبت کردن آنها ضعیف است.

نگرانی هایی که در خصوص سلامت پرنده وجود دارد: لریکیت های قرمز به بیماری هموکروماتوز(افزایش بیش ازحد آهن) و بیماری gout visceral (رسوب احشاء داخلی که معمولا در پرندگانی که جیره پروتئین بالا دارند یا کاهش تحرک و مصرف آب و اختلال کلیوی و غیره پدید می آید) حساس هستند. آنها همچنین تمایل به جیغ زدن و گاز گرفتن دارند. البته لریکیت قرمز حالات تهاجمی کمتری نسبت به سایر لریکیت ها دارد اما اگر خواستید پرنده دیگری هم داشته باشید باید از دقت و توجهتون به لریکیت قرمزتون کاسته نشود چراکه این پرنده حسود است. این پرنده به رژیم غذایی با پروتئین و آهن کم و در عوض سرشار از میوه و شهد نیاز دارد.این پرندگان بطور کلی دانه خوار نیستند. مدفوع لریکیت ها تقریبا مایع است که باعث می شود بدنشان سالم بماند درنظر داشته باشید که مدفوع این پرنده کثیف و برای خانه نامناسب است(منظور این است که مدفوعش در خانه ریخته نشود). برای لریکیت ها همیشه باید اسباب بازی و وسایلی برای جویدن(نوک زدن) آماده کرد(شاخه های غیر سمی درختان هم برای جویدن خوب است)

مشخصه های پرنده: بطورکلی بال و پر پرنده قرمز روشن، بال های قرمز پرنده با رنگ آبی پوشیده شده است. دم پرنده مشکی مایل به قرمز و زیر پرهای دم آبی رنگ است. البته میزان رنگ آبی در پرنده های مختلف این نژاد متفاوت است.

تعداد این پرنده هنوز هم در جزیره Seram (بزرگترین جزیره اندونزی) زیاد است اما در جزایر دیگر اندونزی بدلیل تخریب زیستگاه طبیعی، گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت انسانی و .. جمعیت این پرنده رو به کاهش است.

اطلاعات بیشتر:

لوریکیت قرمز (Red Lory ) با نام علمی Eos bornea یک گونه طوطی از انواع طوطی سانان می باشد که بعد از لوریکیت رنگین کمان دومین لوریکیت محبوب در اسارت است که معمولا نگهداری می گردد.

طول بدن لوریکیت قرمز حدود ۳۱ سانتی متر می باشد و وزن آن حدود ۳۰-۳۰۰ گرم است. لوریکیت رنگین کمان یک طوطی با بدنی قرمز رنگ است به طوری که حتی سطح بال ها و بدن نیز کاملا قرمز رنگ است. البته علامت های قرمز ، آبی و سفید در سطح پشتی بدنش دیده می شود ، هم چنین منقار نارنجی رنگ و پاها خاکستری هستند. جنس نر و ماده در لوریکیت قرمز دارای ظاهری کاملا مشابه هستند.

لوریکیت قرمز بومی Moluccas و جزایر اطراف آن در اندونزی می باشد. زیستگاه آن جنگل ها ، دشت های مرطوب گرمسیری و جنگل های حراء می باشد.

این طوطی باهوش دارای شخصیتی بازیگوش و ظاهری رنگارنگ می باشد. لوریکیت قرمز کاملا مهربان ، کنجکاو ، باهوش و بازیگوش با حرکات نمایشی جالب است. لوریکیت قرمز محیط آزاد را بیشتر برای زندگی ترجیح می دهد اما اگر قفس داشته باشد باید قفس بزرگ و تمیزی برای آن در نظر گرفته شود.

رژیم غذایی لوریکیت قرمز شامل انواع گرده ، میوه ، گل و گاه گاهی نیز حشرات می باشد. از میان میوه ها و سبزیجات اغلب تمایل به سیب ، انار ، خربزه ، انگور ، طالبی ، کیوی و ذرت دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید