طوطی های ماکائو - آرا

ماکائوی گلو آبی یا مکوی گردن آبی

ماکائوی گلو آبی

ماکائوی گلو آبی یا مکوی گردن آبی

Blue-throated Macaw 

Ara glaucogularis

تخمین زده می شود که تنها در حدود 50 – 249 از این طوطی با شکوه در طبیعت باقی مانده

علل اصلی:تخریب زیستگاه /به دام انداختن از این پرندگان ارزشمند برای تجارت حیوان خانگی و…

این پرنده در حال حاضر ذکر شده از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در معرض خطر است.

چندین طرح حفاظت از در حال اجرا هستند

خوشبختانه، این گونه است که نسبتا آسان به پرورش در اسارت است.

با این حال، آنها هنوز هم نادر و گران قیمت میباشند در ایالات متحده، تقاضای زیادی برای این طوطی است

آنها ممکن است 80 سال یا بیشتر زندگی کنند

این طوطی بزرگ 75-85 سانتی متر است.

وزن آن در حدود (1000 – 1500 گرم) است.

حدود 2 تا 4 سالگی بالغ میشوند و 3 تا و گاهی هم بیشتر تخم میگذارند

زمان خوابیدن بروی تخم ها 29 روز میباشد

نام علمی: Ara glaucogularis

زیستگاه: بومی منطقه ای کوچک به نام Llanos de Moxos در میانه شمالی بولیوی( north-centre Bolivi

طول بال ها: 90 تا 100 سانتی متر

میزان سر و صدا: بلند

توانایی حرف زدن: عالی( در یکی از سایت ها این مورد اعلام شده بود اما در سایت های دیگه من چنین چیزی ندیدم جستجوی بیشتر لطفا)

رنگ آبی در قسمت های بالای بدن ماکائوی گلو آبی، نسبت به ماکائوی آبی-طلایی روشنتر و بالها، آبی تیره تر است. قسمت های زیرین بدن پرنده(شکم و ..) زرد روشن بوده البته به استثناء زیردم که آبی رنگ است. زیر بالهای پرنده زردرنگ، روی سر، پیشانی ، تاج، گردن، چانه و گلو پرنده به رنگ آبی مایل به سبز است. نوار زردرنگی بین قسمت گلو و گردن پرنده دیده می شود که پرهای قسمت گوش تا قفسه سینه را به متصل می کند(این نوار زردرنگ در این امتداد کشیده شده است). صورت پرنده سفیدرنگ با پرهای خطی آبی مایل به سبز است، منقار قوی پرنده سیاه رنگ و چشم ها زرد کمرنگ است. هر دو جنس نر و ماده شبیه هم هستند. پرنده های جوانتر شبیه پرنده های بالغ هستند با رنگ آبی تیره تر در گلو، چشمان خاکستری و دم کوتاه تر.

صدای ماکائوی گلو آبی شبیه ماکائوی آبی- طلایی بلند و توگلویی است. البته صدای ماکائوی گلو آبی ظریفتر و دارای اوج بیشتری است و در زمانی که می خواهد هشدار دهد صدای گوشخراشی متصاعد می کند.

ماکائوی گلوآبی بیشتر بر روی درختان بلند نخل(palm) دشت های خشک زندگی می کند. این پرنده بیشتر بصورت جفت یا در دسته های کوچک دیده می شود. همچنین می توان آنها را با گونه های دیگری همچون ماکائوهای آبی- طلایی مشاهده کرد. ماکائوی گلو آبی، در طول زندگیشان، یک جفت اختیار می کند. تولیدمثل ماکائوی آبی در اسارت موفقیت آمیزتر از طبیعت است چراکه در طبیعت این پرنده در رقابت با سایر گونه ها بر سر تصاحب لانه است . تولیدمثل از اکتبر و نوامبر تا مارچ است. در طبیعت این ماکائو، بر روی حفره درختان بلندpalm لانه می سازد.این ماکائو می تواند در سال 2بار تولیدمثل(جوجه آوری )داشته باشد. این ماکائوها در دوران خوابیدن بر روی تخم ها، موقعی که در اسارت هستند تهاجمی می شوند.

غذای این پرنده در طبیعت میوه درخت palmاست

اطلاعات بیشتر: 

ماکائو گلو آبی ( Blue-throated Macaw) با نام علمی Ara glaucogularis هم چنین با عنوان ماکائو کاندید و یا ماکائو والگر نیز مشهور می باشد. ماکائو گلو آبی بومی یک منطقه ی کوچک از شمال مرکزی بولیوی معروف به Los Llanos de Moxos می باشد . تعداد جمعیت مشاهده شده و تخمین زده شده از ماکائو گلو آبی آمار ۳۵۰-۴۰۰ نفری از این طوطی را در طبیعت می دهد. علت اصلی انقراض ماکائو گلو آبی شکار برای تجارت و در مزارع می باشد . در حال حاضر ماکائو گلو آبی در لیست گونه های در حال محافظت قرار گرفته است.

macaw bluethroat1 ماکائو گلو آبی ( Blue throated Macaw)

طول بدن ماکائو گلو آبی ۸۵ سانتی متر است و وزن آن چیزی حدود ۶۰۰ گرم می باشد که البته تفاوت وزنی کمی در جنس نر و ماده وجود دارد که اغلب نرها وزن بیشتری نسبت به ماده ها دارند. سطح بالایی بدن به رنگ آبی فیروزه ای دیده می شود و در ناحیه ی تاج و کفل کم رنگ تر دیده می شود. در سطح زیرین بدن رنگ زرد بیشتر دیده می شود . در ناحیه ی اطراف چشم یک پوست لخت سفید رنگ با خطوطی مشکی دیده می شوند.

رژیم غذایی ماکائو گلو آبی برخلاف سایر ماکائوها که شامل انواع تخم هاو آجیل می باشد نیست بلکه آنها علاقه ی زیادی به خوردن میوه دارند و میوه ی نخل نیز غذای غالب آنها می باشد.

ماکائو گلو آبی معمولا ۳ تخم می گذارد که طی ۲۶ روز تخم ها تبدیل به جوجه می شوند و جوجه ها طی ۱۳-۱۴ هفته پردار می گردند و جوجه ماکائو ها در سن ۵ سالگی به بلوغ می رسند.

اطلاعات بیشتر: 

خانواده:
آرا

گونه:
glaucogularis

اندازه و وزن:
85 سانتی متر طول و 750 گرم وزن دارند.

مشخصات:

رنگ آبی فیروزه ای در این طوطی غالب است زیر گردن این رنگ به وضوح نمایان است.سینه و زیر بالها زرد,دور چشم ها فاقد پر است که راه راه های سبز سفید ی دور چشم ها دیده میشود،دم بلند آبی مانند ماکائو ابی طلایی داردو چشمها در بالغین زرد است در پرندگان جوان دم کوتاه تر زیر گلو ابی تیره تر و چشم ها خاکستریست.

پراکندگی:
Beni (and possibly N Santa Cruz) department, C Bolivia

زیستگاه:
نخلستانها و زمینهای پست جنگل های مناطق استوایی و مرطوب.

خصوصیات رفتاری:
برای افراد بی تجربه نگه داری این گونه کار بسیار سختی است ولی بهترین طوطی برای پرورش است.

لانه:
15 متر مکان برای این گونه کافیست که البته برای نگه داری در اپارتمان های کوچک توصیه نمیشود.

تغذیه:
تخمه آفتابگردان،گردو،بادام زمینی،آجیل و ذرت تازه،ذرت پخته شده میوه هایی مانند:موز،پرتقال,تکه نان سبوس دار.

اندازه لانه برای تکثیر:
جعبه افقی به ابعاد،(40.6cm در 40.6cm در 122cm) با یک سوراخ در پایین جعبه.

تکثیر:
تعداد تخم:2 یا 3 عدد
مدت زمان خوابیدن روی تخم ها:26 روز
ترک لانه:بین 13 تا 14 هفته گی
فصل تخم گذاری:اگوست و نوامبر

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید