جستجو
فیلد های عمومی
جستجو در محتوا
جستجو در عناوین
دقیقا عین عبارت
فیلتر براساسدسته های محصولات

مقدمه شناخت طوطی

شناخت طوطی سانان

مقدمه شناخت طوطی

بیش از 300 گونه طوطی در جهان وجود دارد آنها عمدتا در نواحی گرمسیر زندگی می کنند و بیشتر در نیمکره شمالی زندگی می کنند. بیشتر طوطی ها دارای رنگهای روشن هستند و همه دارای منقارهای قلاب شکل نیرومند می باشند آنها دارای دو انگشت رو به جلو و دو انگشت رو به عقب بوده که آنها را قادر می سازند محکم روی شاخه درختان بنشینند اغلب این پرندگان در دسته های دارای عمر طولانی هستند و گاهی تا 100 سال یا بیشتر زندگی می کنند.

طوطی زلاندنو یا طوطی جغد تنها طوطی فاقد قدرت پرواز جهان است این پرنده در جنگل زندگی می کند و شبها روی زمین جنگل تغذیه می کند طوطی های آویزان شونده که در جنوب اسیا زندگی می کنند به خاطر بیتوته کردن به شکل سرو ته منحصر به فرد هستند بزرگترین طوطی های جهان طوطی دم بلند امریکای جنوبی است که در نواحی مرکزی آمریکای جنوبی زندگی می کنند آنها می توانند تا 91 سانت (3پا) قد بکشند.

طوطی ها تقریبا به طور کامل از غذاهای گیاهی تغذیه می کنند بیشتر گونه ها از گردوها و بادامها و میوه های دیگر می خورند اما بعضی از آنها از شهد گلها تغذیه می کنند یک گونه از طوطیها از گل سنگ و قارچهای دیگر تغذیه می کند طوطی های شیره خوار دارای زبان لبه دار و پوشیده از پر هستند که برای خوردن مایعات شیرین مثل اسفنج عمل می کند.

طوطی پرنده ای است در رنگهای مختلف از طایفه پسیتاسیده . وبمناسبت سهولت تقلید آوای آدمی قابل ملاحظه است . طوطیان عموماً در نواحی گرم و رطوبی افریقا و هند و استرالیا و امازون زیست میکنند.

اگر طوطی زبان می بست در کام
نه خود را در قفس میدید و نه دام

شناخت کامل طوطی

طوطی ها جانوران وحشی هستند كه با رفتار وحوش نزد انسانها می ایند.برای انکه همدم پردار خود را بهتر درك كنید بایستی شرایط و نحوه ی زندگی طبیعی اش را با محیط منزل مقایسه كنید. سعی كنید دیدگاه پرنده را از دیدگاه یك طوطی مورد توجه قرار دهید.

نگهداری پرندگان زینتی یک سرگرمی دیرینه است که هزاران سال قدمت دارد و روز به روز رو به گسترش است. طوطی ها بسیار گران قیمت هستند و این تصادفی نیست علت های زیادی دارد یکی اینکه نگهداری این پرنده ها نسبت به سگ و گربه … که ممکن است مشکلاتی را در پیش داشته باشند ندارد و نگهداری از پرنده کمی اسان تر است و این پرندگان می توانند به صورت مونس و همدمی واقعی برای انسان درایند.طبیعت سازگار و مطیعی دارند و می توانند با شباهت فوق العاده زیاد و حیرت اوری صدای انسان و یا سایر صداها مثل زنگ تلفن. ایفن . دزدگیر ماشین صدای پرنده های دیگر وبسیاری از صداهای اطراف خود را تقلید می کنند!. طبق تحقیقات محققان که در کشورهای مختلف به انجام رسیده نگهداری پرندگان زینتی اثرات مفیدی بر روی جسم و روان صاحبان خود در هر گروه سنی می گذارد.

نگهداری این پرنده ها در این دنیای پر استرس برای صاحبان خویش ارامش چه از لحاظ جسمانی و چه روانی به ارمغان می اورد.

طوطیها بخاطر استعداد تقلید و یاد گیری خارق العاده خود نسبت به سایر جانوران وضعیتی استثنایی دارند. علاوه بر ان زیبایی و رفتار برخی از انواع انها بی شک بسیاری از افراد را که رابطه چندانی با جانوران ندارند را هم تحت تاقیر قرار می دهد.

نگهداری از پرنده هایی نظیر کاسکو ، کاکادو ، چندان اسان نیست و تقریبا مانند نگهداری از سگ وقت و حصله می طلبد.

نحوه زندگی جانور وحشی جنگل وعلفزار

وطن اصلی طوطی ها مناطق استوائی و معتدله ی امریكای مركزی و جنوبی،اسیا،افریقا،زلاند نو،گینه ی جدید و استرالیا می باشد.برخی انواع ساكن جنگل هل بكر،گروهی در كوهستانها و عده ای در علفزارها یا سرزمین های كم درخت زیست می كنند.چندنوع از انها در قسمت های فوقانی درخت ها نیز زندگی كرده و نتیجتا” تحمل سرما و یخ بندان را دارند.

كوچك ترین نوع داركوبی به طول 10 سانتی نتر و بزرگترین انها هیاسینتارا یا هایسینف مکوی (ماکائو ابی چشم زرد)با طولی حدود 100 سانتی متر می باشند.

بیولو‍ژی مختصر طوطی

بارزترین مشخصه ی طوطی ها،منقار كج و قوی انهاست.منقار كج به خاطر تطبیق در پرنده به وجود امده،زیرابا استثنای لوریس ها و برخی انواع متعدد دیگر كه از خوراك نرم تغذیه می كنند.سایر طوطی ها اغلب از دانه ها،بادام،فندق،گردو و پسته همراه با میوه جات تغذیه می نمایند.تبحر خاص انها شكستن پوسته ی سخت و تغذیه ی مغز انهاست.منقار بالائی توسط مفصلی به جمجمه متصل بوده و در جهت بالا قابل حركت می باشد.زیر منقار بالائی طوطیهائی كه از میوه جات سخت پوست تغذیه می نمایند،قسمت تیزی وجود دارد كه پرنده توسط ان اطراف منقار زیرین را تمیز می كند.قسمت های تیز و محكم زیر منقار بالائی جهت گرفتن خوراك و یا شكستن پوست سخت ان نیز به كار گرفته می شود.منقار زیرین كمی قابل جابجا كردن بوده و برای پوست كندن و جدا نمودن پوسته ها ی سخت نیز كارساز می باشد.منقار تنها به عنوان آماده سازی خوراك و تغذیه بكار نرفته،بلكه به عنوان پای سوم به هنگام خزیدن مورد استفاده قرار می گیرد.زبان عظلانی پرنده دارای سلول های لمسی بوده و لذا از قدرت تشخیص مزه ی خوبی بر خوردار است. از منقار كج جهت ابراز علاقه و رفتار توام با ظرافت و گاه به عنوان ابزاری برای جنگ و دفاع و خشونت نیز استفاده می شود.

منقار طوطی ضمن احساس خطر اسلحه خطر ناكی است كه علیه دشمنان معینی از ان استفاده می گردد.پا و انگشتان پرنده نیز با نحوه ی زندگی اش تطبیق دارند:به عنوان مثال در طوطی های دونده و راه رونده بیشتر برای راه رفتن و در انواع خزنده برای خزیدن مناسب هستند.پای مخصوص خزیدن دارای دو انگشت به طرف جلو و دو عدد به طرف عقب می باشد.ناخن ها نیز مانند منقار وظایف مختلفی به عهده دارند:اغلب طوطی های بزرگ خوراك خود را توسط ناخن ها گرفته و می خورند. قدرت پرواز بستگی به محیط زیست دارد. انواعی كه برای تامین خوراك مسافتهای طولانی را بایستی پشت سر گذارند و در نواحی علفزار و یا كم درخت زیست می نمایند،به مراتب بهتر از ساكنان جنگل پرواز می كنند.بطور كلی می توان گفت كه انواع دم بلندپرواز كننده های خوبی بوده،در حالی كه دم كوتاه ها بهتر می خزند.

جامعه طوطی ها

طوطی ها در طبیعت تشكیل گروه های بزرگ یا كوچك می دهند.اقدام به هر كاری از جستجوی خوراك گرفته تا كوچ كردن به نقاط دیگر یا خوابیدن،بطور دسته جمعی صورت می گیرد.برخی انواع حتی در گروه تشكیل لانه می دهند ،اما اغلب انها در زمان جفت گیری و جوجه دار شدن از گروه جدائی می جویند.طوطی ها حتی اگر در گروه های بزرگ زندگی كرده و گروهی لانه بسازند،تنها جفتی معین برای تمامی عمر بر خواهند گزید.انها جفتی را كه انتخاب نموده اند،در تمامی عمر ترك نخواهند كرد.اینجانب عمدا واژه ی “جفت انتخاب شده” رابه كار بردم.زیرا طوطی ها هر هم نوعی را به عنوان جفت قبول نکرده و بایستی خود یكدیگر را انتخاب كنند.قابل توجه انكه این نكته از جمله دلایلی است كه تكثیر طوطی را انقدر مشكل ساخته است. بدست آوردن جفتی مناسب از میان گروه كوچكی از طوطیان همواره میسر نمی باشد خصوصا انواعی مانند طوطی های خاکستری.

رفتار و خصوصیات تكثیر

طوطیان معمولا” تكثیر كننده ی غاری هستند(یعنی داخل غارها و مكان های تاریك لانه می سازند).حفره ها و غارهای طبیعی موجود در بدنه ی درختان و صخره ها و برخی مواقع نیز محل زیست متروكه ی موریانه ها و حشرات دیگر را جهت لانه سازی انتخاب می نمایند.برخی از انها از پوشال،اجزاءلانه سازی و شاخه های كوچك درختان استفاده نكرده،و روی كف برهنه تخم گذاری می كنند.انواع كوچكترمعمولا” دو بار در سال و بزرك ترها یك بار در سال تخم كذاری می كنند.بسته به نوع بین دو تا هشت تخم می گذارند.تخم ها مدور و سفید رنگ می باشند.اغلب طوطی ماده روی تخم ها می خوابد(در كاكادوها هر دو مبادرت به خوابیدن روی تخم ها می نمایند)اما هر دو و یا خصوصا” نر مبادرت به تغذیه ی جوجه ها می كنند.جوجه ها خوراك نرم و نیمه هضم شده ی والدین را دریافت می كنند.مبادله ی خوراك بین نر و ماده نشانه ی علاقه و هم بستگی جفت و جزئی از رفتارجفت گیری است.طوطی های تربیت شده و خو گرفته از روی فقدان جفت گه گاه خوراك خورده شده خود را بالا اورده و به انسان همدم خویش عرضه می نمایند.

کمی ریشه ای تر در مورد منقارکج ها بدانیم

طوطی ها از زمان قدیم در موطن اصلی خویش به عنوان جانور خانگی جزیی از سكنه هر منزلی محسوب می شده اند به عنوان مثال در دهات جنگلی منطقۀ آمازون داخل كلبۀ اكثر سرخپوستان طوطی نگهداری می شود0 هرگاه طوطی ها جوجه دار شوند جوجه ای از لانه انها برداشته شده وتوسط خانمهای سرخپوست با سیشا chicha آبجوی سرخپوستان كه از سیب زمینی پختۀ شیرین نتیجه می گردد پرورش داده می شدندد. شكار بی رویۀ طوطیان توسط شكارچیان و بومیان و تغییر یا محدود نمودن محیط زیست جانور موجب آن شده كه برخی از انواع آن در شرف انقراض قرار گرفته اند. برخی شكارچیان از هر طریقی برای دستیابی به پرنده ابایی ندارند : درختان برای دسترسی به لانه ها قطع می گردند وزیر درختان بخار گوگرد ایجاد می نمایند تا پرندگان مات ومبهوت شده وبه آسانی قابل گرفتن باشند. طبق گزارش های مؤسسه Animal Welfar Institute در ایالات متحدۀ آمریكا سالانه یك میلیون طوطی به عنوان جانور خانگی شكار می شوند. حدود 40 درصد طوطی ها بالغ و80 درصد طوطی های جوان جان خود را از دست می دهند. طبق تحقیقات دكتر هیلدبرنات كه در مجلۀ آلمانی (هفته نامۀ دامپزشكی آلمان) تاریخ 1976 انتشار یافته تلفات حاصل از حمل پرنده به آلمان بین یك تا دو درصد است. قابل توجه آنكه در اینجا ارقام یاد شده تنها برای از فرودگاه كشور مزبور به مقصد آلمان می باشد0

گمرك وقرنطینه وحلقه

طوطی ها ی وارداتی بایستی توسط دامپزشك معاینه شوند. این معاینات پس از وارد كردن پرنده بطور اتوماتیك در مدت دوماه نگهداری در قرنطینه انجام می گیرد. پس از قرنطینه بر پای هر طوطی حلقه ای نمره دار آویزان می شود كه به منزلۀ سندی دولتی برای سلامت و گذشتن پرنده از معاینات انجام شده می باشد. در كشورهای اروپایی كمیتۀ مركزی صنفی وظیفۀ توزیع حلقه ها را به عهده دارد. طوطی های فاقد حلقه پا به عنوان جنس قاچاق تلقی شده و احتمالا از طریق غیر قانونی وارد شده اند. دلیل عمدۀ معاینۀ طوطی های وارداتی بیشتر بخاطر بیماری طوطی هاست. علاوه بر آن جانور از نظر بیماری جزام پرنده و پارازیت هایی نظیر انگل ها معاینه ومدوا می شود. بهتر است به محض ورود به منزل حلقۀ مزاحم را از پای پرندۀ خویش دور نمایید تا از نارحتی حاصله از ان رهایی یابد. در غیر اینصورت طوطی مبادرت به جویدن حلقه نموده و احیانا خود را مجروح خواهد ساخت. حلقه را به عنوان شناسنامۀ پرنده در جایی محفوظ نگهدارید. طوطی هایی هم که در دوران کوچکی به دست پرورش دهندگان حلقه پا می شوند هم بهتر است حلقه را از پای انها جدا ساخت.

لیست قرمز

انسان موجب از بین رفتن نسل بسیاری از جانوران گردیده است. از گروهی برخی جانوران تنها انواع كمی بر جای مانده است. برخی از نژادهای طوطی نیز در اثر خودخواهی آدمی از بین رفته و گروهی دیگر به ندرت یافت می شوند. لذا این انواع در لیست قرمز بین المللی یعنی جانورانی كه موجودیتشان در خطر نابودی است قرار دارند. سازمان بین المللی حفاظت جانوران در شهر واشنگتن(WA) آمریكا بوجود آمده و كشورهای زیادی عضو آن هستند. این سازمان تجارت جانوران نادر را ممنوع اعلام نموده كه انواع طوطی های زیر از آن جمله اند:

طوطی جغدی

آرا

كوبا یا باماها-آمازون

شاه آمازون

پویرتر- ریكو

سرقرمز آمازون

بال زرد آمازون

قیصر-آمازون

نقاب طلایی آمازون

پرجلای آمازون

گلو كبوتری آمازون

دم قرمز آمازون

شكم آبی

هیاسینت ارا یا آرای آبی

آراله آرا

آرا آبی

سرقرمز

طلایی

ماریتیوس

شانه طلایی

شكم طلایی

بلوطی

صورت قرمز كوتولۀ كوكسنز

بزی

جهشی فوربس

غاری

خاكستری فرناندو

مطابق توافق های حاصله در ششم ژوییه 1981 انواع دیگر طوطی نیز تنها با مجوز كشورهای صادركننده می توانند راهی بازار جهانی شوند. این قرارداد جزو پیوست II مقررات WAمحسوب می گردد.

استثناها:مرغ عشق و مرغ ونوس و الكساندر كوچك

مطابق قراردادی كه در كنفرانس سومWA در ماه مارس 1981 در دهلی نو منعقد گردید تنها در مورد این سه نوع محدودیتیدر امر تجارت از طرف كمیسیون WA وجود ندارد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *