اصول تغذیه صحیح طوطی ها

میوه بادام زمینی برای طوطی مضر یا مفید؟

Peanut بادام زمینی برای طوطی

میوه بادام زمینی برای طوطی مضر یا مفید؟

کاسکو و بسیاری از طوطی ها علاقه زیادی به میوه بادام زمینی “پسته شامی” دارند اما همانطور که قبلا گفته شد برای طوطی ها مضر است به این جهت که چربی زیادی در خود دارد و پرنده خوردن یکی از انها انگار مقادیر زیادی میوه جات و غذا مصرف کرده از این روی با خوردن زیاد این دانه چرب پرنده چاق شده و دچار بیماری هایی نظیر کبد چرب و تنی نفس می شود.

اما همین بادام زمینی گاه می تواند ناجی و نجات دهنده جان پرنده شما باشد 

بطور مثال یک طوطی خاکستری بیمار را که میل زیادی به غذا ندارد را می تواند وسوسه کند جهت خوردن !

برای یک طوطی که در اثر یک بیماری ضعیف و کم اشتها شده و یا تازه از یک بیماری نجات پیدا کرده هیچ چیز مثل غذا خوردن برایش مفید نیست و این غذا خوردن می تواند شامل همه چیز باشد او فقط باید غذا بخورد هرچه که میلش می کشد و بادام زمینی (پسته شامی) یکی از خوراکی هایی است که همیشه طوطی ها برای خوردنش علاقه نشان می دهند تاجایی که اگر انقدر بدحال باشند که همه غذاها را پس بزند اما از یک یا چند بادام زمینی تازه و لذیذ نخواهد گذشت.

از سری دست نوشته های امید شایگان آذر

حتما دقت کنید بادام زمینی را برای پرندگان سالم به میزان خیلی کم مصرف کنید مثلا هفته ای 10 عدد. و از تمیز بودن و تازه بودن آن کاملا اطمینان حاصل کنید هرگز بادام زمینی های غیر تازه یا مانده و یا کپکی را در دسترس پرنده تان قرار ندهید.

خطرات مصرف بادام زمینی در طوطی ها

مطلب زیر ترجمه شده از سایت پاروت دات کام : طوطی من ۹سال سن داشت که به قارچ آفلاتوکسین مبتلا شد یک ماکائو زیبا که همه عاشقش بودن
رفتار بسیار دوست داشتنی داشت اشتهاش عالی بود و هرگز علایم بیماری و حتی یک عطسه از خود نشان نمی داد.زمانیکه متوجه شدم چیزی در طوطیم عادی نیست که برای نجاتش زمانی نمانده بود چون طوطی که عاشقش بودم رو از دست دادم طوطی را با دامپزشکان سپردم تا دلیل مرگ بی صدا و ناگهانی را کشف کنند.

مدت زمانی که طوطی من مبتلا به قارچ شده بود ۷ هفته بود روز قبل مرگ مثل همیشه مشغول بازی در قفس بود تنها زیر دل طوطی کمی لرزش داشت و روز بعد طوطی را از دست دادیم و نتیجه تحقیقاتی که دکتر سام و دکتر واگن انجام دادن دلیل مرگ ایجاد قارچ با بادام زمینی بود.

نتیجه اینکه به دست آوردم هرگز هرگز به طوطیتون بادام زمینی تحت هیچ شرایطی ندین:

بادام زمینی رو زمین رشد می کند و مکان خوبی برای تجمع قارچ و انگل و باعث بیمار شدن پرنده می شود اکثر بادام زمینی ها حاوی قارچ آفلاتوکسین می باشند این قارچ باعث آسیب زدن به کبد پرندگان و سایر حیوانات می شود.داغ کردن بادام زمینی از مقدار آفلاتوکسین کم می کند ولی بطور کامل از بین نمی رود.

در حال حاضر در امریکا شمالی به علت نوع رویش بادام زمینی و خطرات آن سعی در حذف این دانه چرب از بین خشکبار دارند تا مصرف این دانه بطور کل ممنوع شود

قارچی که توسط این دانه ها تشکیل می شود ناحیه تنفسی را مسدود می کند و باعث عفونت در این قسمت می شود و اکسیژن به خوبی به پرنده نمی رسد با دادن بادام زمینی و سایر مواد غذایی که ذکر خواهد شد اگر شاهد کوچکترین تغییر در پرنده بودین سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید به دلیل نرسیدن اکسیژن پرنده دچار خفگی خواهد شد به همین دلیل به مرگ بی صدا شهرت دارد گاهی عفونت ناشی از قارچ باعث تغییر صدا به مقدار جزیی و یا تغییر کامل صدا می شود و این تنها علامت این بیماری است از شما درخواست می شود با دیدن تغییر صدا در پرنده منتظر بروز سایر علایم نشوین چون فرصتی برای نجات پرنده نخواهید داشت.

پیشنهاد می کنیم هر ۶ماه پرنده را برای چکاب نزد دامپزشک متخصص پرنده ببرید و از تخصص دامپزشک مطمئن شوید در فروشگاه تخصصی طوطی منقارکج ها نیز سرویس ها کامل و خوبی به مشتری ها داده می شود اگر زود متوجه عفونت در طوطی شوید امکان درمان وجود دارد.

معمولا مشکلی که در پرندگان ایجاد می شود وارد شدن بیماری دوم همراه با بیماری قبلی می شود و درمان را مشکل می کند ایجاد قارچ ممکن است شاهد علامتهای زیر شوید که خبر از بودن بیماری دوم یا سوم نیز می دهد:

کاهش وزن
ترشحات بینی
اسهال
پوسته پوسته شدن نوک
حالت پژمرده و ساییده شده بودن پرها
خارش بیش از اندازه
مشکلات سیستم عصبی از جمله لرزش و تشنج

قارچهای کشنده در همه جا وجود دارند در داخل برخی نان ها و یا ریشه سبزیجات , مواد غذایی که گوشه های قفس جا می مانند گرد و خاک های اطراف همگی می توانند حاوی قارچ باشند ولی اگر پرنده دارای سیستم ایمنی قوی باشد با این قارچ ها به راحتی از بین نمی رود و مبتلا نمی شود زمانیکه مقدار قارچ زیاد باشد پرنده ناتوان شده و بیمار می شود با بالا بردن سیستم ایمنی بدن پرنده از مریض شدنش جلوگیری کنید کلیه موجودات زنده در روز با هزران قارچ در تماس هستند و در زمانیکه بدن ضعیف باشد میزبان بدن می شوند.

رژیم غذایی بد , وجود بیماری دیگر , تنهایی و افسردگی , سن بالا امکان مبتلا شدن را بالا می برند.

متاسفانه اکثر پرندگان قفسی رژیم غذایی ضعیفی دارند کمبود ویتامین های ضروری , مینرال ها , آمینو اسید و پروتیین در بیشتر پرندگان قفسی دیده می شود. با وجود رژیم غذایی ضعیف استرس و فشار روانی زیاد که از سوی صاحبین بر پرنده وارد می شود زمینه را برای مبتلا شدن به انواع بیماری ها آماده می کند و این دلیل عمده مرگ پرندگان می باشد.

لیست مواد غذایی که ممکن است حاوی قارچ باشند:

بادام زمینی تخمه آفتاب گردان به خصوص اگر در فصلی باشد که امکان خیس شدنش وجود داشته بنابراین اگر از شرایط رویش تخمه  و محل نگهداری اش اطلاع ندارید استفاده نکنید
پوست گردو

چوب بلال
پوست چوب, کود های گیاهی
بادهای بهاری به خصوص در مزارع
انواع خاک و کود بغیر از خاک خوراکی مخصوص پرندگان – زمانیکه پرنده دارید در جوارش خاک گلدان ها را عوض نکنید
ذرت خشک شده
میوه و سبزیجات تازه ای که برای مصارف انسانی نیستن و به خوبی شسته نشدن شستن میوه و سبزیجات باید با مواد شوینده و آب داغ باشد
محیط گرم و مرطوب غیر بهداشتی که هوا در انجا در گردش نباشد و الودگی هایی وجود داشته باشد

توصیه هایی برای بهداشت بیشتر :

در روز ۲بار ظرف آب را عوض کنید هر زمان گه پرنده داخل ظرف حمام کرد بلافاصله آب را عوض کنید
هر روز غذاهای تازه به پرنده بدهید

هوای تازه و فعالیت بدنی بسیار مهم و کمبود ورزش و هوای تازه باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن پرنده می شود.

میوه و سبزیجات و کلیه غذاهای تازه را ۴ساعت بعد از قفس خارج کنید

کل قفس , اسباب بازیها و نشیمنگاه را هفتگی تمیز کنید

آب مصرفی پرنده را بجوشانید حتی اگر از آب معدنی استفاده می کنید تضمینی برای پاک بودن آب و نداشتن باکتری وجود ندارد مقدار زیادی آب جوشانده و در یخچال مخصوص پرنده نگهداری کنید.

ظروف استیل بهترین ظروف هستد

اگر پرنده شما در جفت گیری می باشد غذایش را بیشتر کنید

مطمئن شوین مواد لانه پرنده شما تمیز و مرغوب بوده و کاملا خشک می باشند قارچها توان کشتن جوجه پرندگان را به سرعت دارند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید