رفتارشناسی و روانشناسی طوطی ها

برای جلوگیری از گاز گرفتن طوطی چه باید کرد؟

گاز گرفتن

برای جلوگیری از گاز گرفتن طوطی چه باید کرد؟

به دو دلیل طوطی ها گاز میگیرند اول اینکه از چیزی می ترسند

یا کلا ترسو هستند دوم اینکه بسیار جسور و پرخاشگر هستند

در دهه ی 1970 و 1980 دستی کردن طوطی ها بشدت سخت و ناممکن بود

چرا که این طوطی ها و اجدادشان بویی از محبت انسانها نبرده بودند
در این متن میپردازیم به تفاوت این دو  و نیز بر آنیم تا به صاحبان طوطی های وحشی

خشن و پرخاشگر کمک کنیم تا از گاز گرفتن در امان باشند نکته مهم اینجاست که هرچه طوطی بیشتر

خود را تیمار کند یا به عبارت دیگر هرچه بیشتر خود را بجورد بیشتر پرخاشگر است و بیشتر از دست زدن به بدنش متنفر

جالب است که اینگونه طوطیان پر های زیبا تری نیز دارند چراکه اجازه نمیدهند زیاد به آنها دست بزنیم. بلاخص طوطی های آمازونی

1.طوطی ترسو: که از سر ترس گاز میگیرد معمولا تا سه ماهگی اصلا این رفتار خود را بروز نمی دهند.

اما به ناگاه ترسشان از انسان آغاز شده و تا مدت طولانی که جذب محبت انسان برایشان شرطی نشود دستی نخواهند شد.

پس به مراتب محبت شما باید برایش به شکل عادت در بیاید تا روند اهلی شدن را سپری کرده یا در اصطلاح رفتارشناسی پرندگان نقش پذیر شود.

2.طوطی سمج و پرخاشگر: نوع دوم کاملا در تقابل با نوع اول است طوطی نترس که کوچکترین ترسی از شما ندارد

به اصطلاح در خانه رئیس شماست. البته نوعی از این دسته طوطیان هستند که با همه این رفتار را دارند به جز صاحبشان .گاهی اوقات ناشی از قلمرو طلبی طوطی میشود و به هرکسی که به قلمرو اش نزدیک شود حمله میکند معمولا از دورانی این پرخاشگری آغاز میشود که طوطی ها از نظر جنسی بالغ شوند و نیاز مبرمی به جفت پیدا کنند (6 سالگی به بعد) این مشکل درمورد طوطی های ماکائو و آمازون بیشتر است تا کاکاتو و کاسکو .
جالب این است که در زندگی اجتماعی و دسته جمعی طوطیان همیشه یکی از آنها رئیس و گردن کلفتشان است و گاهی همین طوطی گردن کلفت اسیر صیادان شده و به خانه ی شما می آید و دوست دارد همچنان رئیس شما هم باقی بماند کوچکترین مخالفت شما با هر کارش برایتان بسیار دردناک خواهد بود.

واما درمان این مشکل:

طوطیان روی هرکدام از اعضای خانواده شما فکر متفاوتی میکنند و در ذهنشان از شما استنباط خاصی دارند که مخصوص خود شماست .هر شخص باید به مرور به آنها نزدیک شده و سعی کند بهترین تصویرممکن را در قلب طوطی بسازد.باید دقت کنید رفتار شماست که باعث گاز گرفتن میشود.

یک روش بسیار جالب وجود دارد آن هم استفاده از چوب کباب شیشلیک است که به هر دلیلی مثلا غذادادن یا سر خاراندن یا به نوک دست زدن ابتدا از این چوب استفاده کرده و به مرور طولش را کوتاه تر کنید تا به دستتان برسد.

همیشه هر زمان خواستید دوران اهلی کردن را سپری کنید و یا به بیان ساده تر بهش دست بزنید ساعات غروب این کار را انجام دهید و حتما نور اتاق زرد رنگ باشد. چرا که هاله رنگ ساطع شده از بدنتان ترسش را کمتر میکند کلا سعی کنید رنگ لامپ محل قفسش کاملا زرد رنگ باشد.

اشیای مشکی یا چرمی را هرگز به وی نزدیک نکنید خصوصا دستکش که یاد روزی می افتد که شکار شده و احتمال وحشی شدن او بسیار زیاد است.

طوطی ها در فصل بهار نباید زیاد در معرض آفتاب قرار بگیرند چراکه باعث میشود بدنشان از نظر جنسی فعال شود و تمام این مشکلات روحی را سر شما خالی کنند.

و نکته آخر اینکه هرگز به هیچ کاری اجبارش نکنید بگذارید خودش همه چیز را انتخاب کند و سعی کنید هر زمان که خواستید کاری انجام دهد با جایزه گولش بزنید .

انتشار : سایت تخصصی منقار کج ها

ترجمه شده توسط تیم مدیریتی انجمن منقارکج ها

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید