اصول تغذیه صحیح طوطی ها

جیره غذایی انواع طوطی سانان

راهنمای تغذیه طوطی ها

جیره غذایی انواع طوطیان

پسته گردوتازه و خشک، مغز دانه ها، میوه و سبزیجات، تخمه افتابگردان بو نداده بدون نمک (مطمئن شوید تخمه ایرانی نباشد حتما گونی خارجی داشته باشد تخمه های ایرانی مناسب مصرف طوطی ها نیستند) بلال تازه، سیب، گیلاس و انواع دانه ها طوطی ها از خوردن غذاهای خوش مزه مورد نظرشان لذت میبرند و این راه خوبی برای تشویق پرنده برای حرف زدن و یادگیری حرکات نمایشی می تواند باشد.
همانطور که در تصویر بالا می بینید فلفل تند هم در میان غذاها هست به این خاطر که بسیاری از کاسکو ها از خوردن فلفل لذت می برند.
میوه ها را همیشه خوب با اب تمیز کنید بعد در اختیار طوطی خود قرار دهید.
ضمنا از غذاهای خودتان هیچ گاه به کاسکو ندهید حتی اگر بارها داده اید و دوست داره
استخوان ران مرغ اب پز شده بدون نمک و روغن را ماهی یک بار در اختیار کاسکو قرار دهید.
غذاهای جدید را وقتی به طوطی خود می دهید معمولا انها را رها می کند اما شما دوباره انرا به دست طوطی خود بدهید تا بیشتر مزه انرا بچشد احتمالا خوشش می اید.

در مورد مصرف فلفل بهتر است فلفل در اختیار طوطی نگذارید چون می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش شود. همچنین بادام زمینی به طوطی خود ندهید در ادامه توضیحات کامل تری اورده شده
کاسکو ها در طبیعت گاه از موجودات زنده ای مانند حلزون تغذیه می کنند.
بدون خوراک کامل و مقوی نگهداری صحیح از طوطی میسر نخواهد بود پر های غیر شکیل اغلب نتیجه تغذیه غلط و ناقص می باشند .طوطی طبیعتا گیاه خوار بوده وتنها برخی مواقع،خصوصا به هنگام تکثیرازخوراک حیوانی نیز تغذیه می نماید . در طبیعت خوراک پروتئینی طوطی را اغلب حشرات یا کرم های کوچک تشکیل می دهند .اما در اسارت می توان پرنده را با تخم مرغ پخته و یا کرم و یا استخوان مرغ و یا گوشت پخته تغذیه نمود . طوطی از هر نوع مواد گیاهی که در وطنش رشد کرده و

باب طبعش باشد تغذیه می کند . طوطی ازاد خصوصا به میوه جات‌ ، پوست شاخه های جوان ، گیاهان ،‌ دانه ها ،‌ گردو ، بادام،فندق، پسته ،توت ها ، شیره برخی گیاهان و شاید هم حشرات یا کرم ها علاقه وافر دارد . اما در اسارت اجبارا هر انچه را دریافت نماید ، ناچار به تغذیه اش
خواهد بود .
برای تهیه جیره غذایی مناسب پرنده خود با دامپزشک متخصص مشورت نمایید.از مصرف خوراک فاسد وکپک زده توسط پرنده جدا خودداری نمایید. غذا وآب باید همیشه وبه موقع در اختیار پرنده باشد تا پرنده شاداب باشد .برای در اختیار گذاشتن آب وغذا بهترین زمان صبح زود است،در صورتیکه صبح زود برنمی خیزید ترتیبی دهید که از شب قبل دانه برای صبح زود در دسترس پرنده باشد.روزانه حداقل 2 بار آب تازه با دمای مطلوب در اختیار پرنده قرار دهید ودر صورتی که آب کثیف باشد ،باید فورأ تعویض شود.
ظرف آب ،دانه وسبزیجات بهتر است که از خارج قابل پرنمودن باشند تادر اثر داخل شدن دست در قفس ،پرنده نترسد.
توجه داشته باشید که فلزات زنگ زده ،ظروف تفلون،پودر ومایعات شوینده،پاک کننده نوک مداد یا خودکار،الکل ،قهوه،ادویه جات،گیاهان سمی ،سموم حشره کش،آفات گیاهی ،دودسیگارو دود اگزوز اتومبیل برای تندرستی پرنده شما زیان آور است.
از چیدن گلها وگیاهان باغچه و یا اطراف جاده وخوراندن آنها به پرنده جدأ خودداری نماییدزیرا برخی از آنها ممکن است مسموم باشندیا ذرات ریز معلق در هوا ناشی از وسایل نقلیه روی آنها نشسته وآنها را مسموم نموده باشد.
هرگونه اعمال زور و یا گرسنه نگه داشتن پرنده برای به آواز در آوردن یا به سخن گفتن به منزله آزار وشکنجه پرنده خواهد بود ونتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.
طوطی ها نیاز جدی به شاخه خزیدن دارند ، شاخه های خزیدن را باید از شاخه های درختانی که ایجاد مسمومیت نمی کنند تهیه نمایید.
دقت کنید که دانه های رنگ نشده ،بو نداده و بدون نمک در جیره پرنده خود استفاده نمایید.

متاسفانه غذای اصلی کاسکو ها و بسیاری طوطی های دیگر را تخمه می دانیم اما این اشتباه است.

شما باید بسیاری دانه های خوب را خیس کنید و در اختیار طوطی خود قرار دهید یک معجون لذیذ مانند ماش – بلال – یا ذرت خیس کرده – عدس – نخود- گندم و غیره

حتما باید دستم کم هفته ای دو تا سه بار این غذای مناسب نرم را به طوطی بدهید. خصوصا هوای جوجه ها را بیشتر داشته باشید. داخل ظرف ابخوری کاسکو حتما عسل بریزید و انرا خوب حل کنید خیلی مهم است. به جوجه ها حتما بادام زمینی خام داخل پوست بدهید.

حتی پرنده های مسن هم هنگامی که تخمه زیاد می خورند و فقط به خوردن تخمه عادت می کنند چربی زیادی در بدن انها جمع و باعث بیماری ها می شود.

غذای طوطی سانان

موضوع تخمه خوردن یا نخوردن کاسکو

جناب م ه می فرمایند اصلا نباید به کاسکوها تخمه یا بادام زمینی داد و فقط باید انها را با حبوبات خیس کرده و ذرت خیس کرده و میوه و…. تغذیه کرد. می گویند احتمال اینکه یکی از تخمه ها کپکی باشد زیاد است و ایشان اینطور نتیجه گیری می کنند که به علت بالا بودن چربی تخمه سم است و اصلا نباید به طوطی ها یا کاسکوها حتی یک دانه هم تخمه بدهیم !.

ایا این گفته درست است؟

نه صددرصد درست نیست زیرا وقتی به کتابها یا سایتهای خارجی نگاه کنیم می بینیم که غلات مانند بادام و تخمه و غیره جز جیره غذایی کاسکو و سایر طوطی های در اسارت هستند. حتی بسته های غذاهای اماده حاوی میوه و غلات خشک در دسترس هستند. البته حتما خوردن میوه و سبزیجات و حبوبات خیس شده و جوانه زنده و بلال و ذرت و غیره بسیار عالی خواهد بود اما نه اینکه غلاتی مانند تخمه و بادام را کاملا از جیره غذایی طوطی حذف کنیم.

بهتر است تخمه های تازه و خوب را خریداری کنید (تخمه های کوچک شیرین و مغزدار ) و نباید دائما با تخمه و بادام تغذیه شوند حتما چند نوبت در هفته انواع میوه و سبزیجات و حبوبات را باید به طوطی خود بدهید. اگر دائما با تخمه تغذیه شوند چربی زیادی در بدن انها جمع خواهد شد. و چون در اسارت هستند طول عمر انها کوتاه خواهد شد.

پس با خیال راحت تخمه را هم به غذاهای طوطی خود برگردانید جناب م ه یه چیزی شنیده و بیخودی برای خودش شلوغش کرده !

پرندگان به طور طبیعی اکثرا دانه خوارند اما به این معنا نیست که طوطی خود را فقط با دانه تغذیه کنیم. دانه ها باید ۳۰ درصد رژیم غذایی را تشکیل بدهند. نباید مانند اکثر کسانی که در ایران اشتباها طوطی خاکستری خود را فقط با تخمه و سیب و بادام و بلال تغذیه می کنند از طوطی خود نگهداری کنید.

سبزیجات ، میوه جات ، دانه ها و غلات غنی شده با ویتامین ها و انواع حبوبات جوانه زده تازه. اندکی سیب زمینی شیرین جعفری شلغم تازه لوبیا سبز بادنجان  کدو کیوی انبه پاپایا اناناس توت و توت فرنگی گلابی شلیل نارنگی انار هلو گریپ فروت گیلاس و….  جو گندم عدس ماش نخود خیس کرده و جوانه زده نان گندم برنج قهوه ای پخته شده لوبیا پخته همراه کمی گوشت که به خوبی پخته شده و تخم مرغ  این رژیم غذایی اصلی و مناسب است برای طوطی ها و گاه موجودات زنده مانند حلزون .

و اجتناب از مصرف:  الکل کافئین شکلات گوشت فراوری شده غذاهای پر از چربی یا نمک و شکر.

این می تواند به عنوان پایه ای برای تغذیه صحیح پرنده در نظر گرفته شود

حتما ماهانه یک بار به طوطی خود اجیل شور ( دارای نمک) بدهید.

بادام زمینی میوه ای لذیذ اما خطرناک

بادام زمینی را از چرخه غذاهایی که به طوطی خود می دهید حذف کنید

اکثر طوطی های خاکستری و بسیاری طوطی های دیگر به میوه بادام زمینی علاقه مند هستند اما همانطور که قبلا گفته شد بسیاری خوراکی ها هستند که طوطی شما ممکن است بسیار از خوردن آن استقبال کند و خوشش بیاید اما شما نباید انرا به پرنده خود بدهید بادام زمینی هم یکی از همین موارد است.

بادام زمینی ها و کل خانواده بادام ها و بسیاری اجیل ها همگی با وجودی که خوشمزه هستند اما گاه تلخ شده و این تلخی (سیانور) می تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد. طوطی ها با خوردن خوراکی هایی مانند چغاله بادام یا گوجه سبز (هسته حاوی سیانور است) خیلی سریع مسموم می شوند.

خصوصا جوجه طوطی های کم تجربه علاقه بیشتری به خوردن غذا دارند اشتهای انها طبیعتا به خاطر جوان بودن سلول ها می باشد در این حالت انها بادام تلخ را هم اشتباها خورده و دچار مسمومیت و اسهال و استفراغ می شوند.

پیشنهاد می شوند به خاطر بالا بودن خطرات استفاده از بادام زمینی انرا از جیره غذایی طوطی خود کاملا حذف کنید استفاده زیاد از بادام زمینی چربی بدن طوطی را هم به میزان زیادی بالا برده و باعث چرب شدن کبد طوطی خواهد شد بسیاری از بیماری ها مانند کم شدن قدرت دید و نابینایی اسم و تنگی نفس و …. به خاطر چرب شدن کبد طوطی رخ می دهند.

مشکلات بالقوه در مصرف بادام زمینی برای طوطی سانان در زیر:

یکی از مشکلات بالقوه بادام زمینی، مستعد بودنش در آلوده بودن به آفلاتوکسین است. آفلاتوکسین از کپک قارچ آسپرژیلوس می آید. این ماده سرطان زا است و اگv مقدار زیادی مصرف شود می تواند کشنده باشد. در حقیقت این کپک در تمام غلات، خانواده بادام زمینی، گیاهان و میوه ها می تواند ظاهر شود اما بادام زمینی، ذرت، برنج، گندم، دانه کتان، دانه سویا، دانه برزیلی، پسته و جو بیش از سایر غذا ها در معvض خطر هستند چون در آب و هوای گرم و مرطوب رشد می کنند. بارانی که محصولات کشاورزی باریده و باقی مانده تا خشک شود نیز می تواند موجب کپک سازنده آفلاتوکسین شود. به علاوه، هر تنشی اعم از پرورش نامناسب، صدمات حشرات یا دماهای غیر معقول نیز می توانند باعث رشد این کپک در گیاهان شوند. FSDA حداکثر میزان مجاز آفلاتوکسین را بیست ppb اعلام کرده USDA بادام زمینی ها را برای یافتن آثار این کپک بررسی کرده و آلوده ها را نشانه گذاری میکند.

طوطی من ۹سال سن داشت که به قارچ آفلاتوکسین مبتلا شد یک ماکائو زیبا که همه عاشقش بودن
رفتار بسیار دوست داشتنی داشت اشتهاش عالی بود و هرگز علایم بیماری و حتی یک عطسه از خود نشان نمی داد.زمانیکه متوجه شدم چیزی در طوطیم عادی نیست که برای نجاتش زمانی نمانده بود چون طوطی که عاشقش بودم رو از دست دادم طوطی را با دامپزشکان سپردم تا دلیل مرگ بی صدا و ناگهانی را کشف کنند.

مدت زمانی که طوطی من مبتلا به قارچ شده بود ۷ هفته بود روز قبل مرگ مثل همیشه مشغول بازی در قفس بود تنها زیر دل طوطی کمی لرزش داشت و روز بعد طوطی را از دست دادیم و نتیجه تحقیقاتی که دکتر سام و دکتر واگن انجام دادن دلیل مرگ ایجاد قارچ با بادام زمینی بود.

نتیجه اینکه به دست آوردم هرگز هرگز به طوطیتون بادام زمینی تحت هیچ شرایطی ندین:

بادام زمینی رو زمین رشد می کند و مکان خوبی برای تجمع قارچ و انگل و باعث بیمار شدن پرنده می شود اکثر بادام زمینی ها حاوی قارچ آفلاتوکسین می باشند این قارچ باعث آسیب زدن به کبد پرندگان و سایر حیوانات می شود.داغ کردن بادام زمینی از مقدار آفلاتوکسین کم می کند ولی بطور کاکل از بین نمی رود.

در حال حاضر در امریکا شمالی به علت نوع رویش بادام زمینی و خطرات آن سعی در حذف این دانه چرب از بین خشکبار دارند تا مصرف این دانه بطور کل ممنوع شود اگر جز صاحبینی هستین که پرندتون رو دوست دارین همین امروز بادام زمینی را از رژیم غذایی بطور کل حذف کنید.

قارچی که توسط این دانه ها تشکیل می شود ناحیه تنفسی را مسدود می کند و باعث عفونت در این قسمت می شود و اکسیژن به خوبی به پرنده نمی رسد با دادن بادام زمینی و سایر مواد غذایی که ذکر خواهد شد اگر شاهد کوچکترین تغییر در پرنده بودین سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید به دلیل نرسیدن اکسیژن پرنده دچار خفگی خواهد شد به همین دلیل به مرگ بی صدا شهرت دارد گاهی عفونت ناشی از قارچ باعث تغییر صدا به مقدار جزیی و یا تغییر کامل صدا می شود و این تنها علامت این بیماری است از شما درخواست می شود با دیدن تغییر صدا در پرنده منتظر بروز سایر علایم نشوین چون فرصتی برای نجات پرنده نخواهید داشت.

پیشنهاد می کنیم هر ۶ماه پرنده را برای چکاب نزد دامپزشک ببرین اگر زود متوجه عفونت در طوطی شوید امکان درمان وجود دارد.

معمولا مشکلی که در پرندگان ایجاد می شود وارد شدن بیماری دوم دیگری همراه با بیماری قبلی می شود و درمان را مشکل می کند همراه ایجاد قارچ ممکن است شاهد علامتهای زیر شوین که خبر از بودن بیماری دوم یا سوم نیز می دهد:

کاهش وزن
ترشحات بینی
اسهال
پوسته پوسته شدن نوک
حالت پژمرده و ساییده شده بودن پرها
خارش بیش از اندازه
مشکلات سیستم عصبی از جمله لرزش و تشنج

قارچهای کشنده در همه جا وجود دارند در داخل برخی نان ها و یا ریشه سبزیجات , مواد غذایی که گوشه های قفس جا می مانند گرد و خاک های اطراف همگی می توانند حاوی قارچ باشند ولی اگر پرنده دارای سیستم ایمنی قوی باشد با این قارچ ها به راحتی از بین نمی رود و مبتلا نمی شود زمانیکه مقدار قارچ زیاد باشد پرنده ناتوان شده و بیمار می شود با بالا بردن سیستم ایمنی بدن پرنده از مریض شدنش جلوگیری کنید کلیه موجودات زنده در روز با هزران قارچ در تماس هستند و در زمانیکه بدن ضعیف باشد میزبان بدن می شوند.

رژیم غذایی بد , وجود بیماری دیگر , تنهایی و افسردگی , سن بالا امکان مبتلا شدن را بالا می برند.

متاسفانه اکثر پرندگان قفسی رژیم غذایی ضعیفی دارند کمبود ویتامین های ضروری , مینرال ها , آمینو اسید و پروتیین در بیشتر پرندگان قفسی دیده می شود. با وجود رژیم غذایی ضعیف استرس و فشار روانی زیاد که از سوی صاحبین بر پرنده وارد می شود زمینه را برای مبتلا شدن به انواع بیماری ها آماده می کند و این دلیل عمده مرگ پرندگان می باشد.

لیست مواد غذایی حاوی قارچ:
بادام زمینی , هرگز به پرنده بادام زمینی ندهید
تخمه آفتاب گردان به خصوص اگر در فصلی باشد که امکان خیس شدنش وجود داشته بنابراین اگر از شرایط رویش تخمه اطلاع ندارین استفاده نکنید
پوست گردو

چوب بلال
پوست چوب, کود های گیاهی
بادهای بهاری به خصوص در مزارع
انواه خاک و کود زمانیکه پرنده دارین در جوارش خاک گلدان ها را عوض نکنید
ذرت خشک شده
میوه و سبزیجات تازه ای که برای مصارف انسانی نیستن و به خوبی شسته نشدن شستن میوه و سبزیجات باید با مواد شوینده و آب داغ باشد
محیط گرم و مرطوب

توصیه هایی برای بهداشت بیشتر :

در روز ۲بار ظرف آب را عوض کنید هر زمان گه پرنده داخل ظرف حمام کرد بلافاصله آب را عوض کنید
هر روز غذاهای تازه به پرنده بدهید
هوای تازه و فعالیت بدنی بسیار مهم و کمبود ورزش و هوای تازه باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن پرنده می شود.

میوه و سبزیجات و کلیه غذاهای تازه را ۴ساعت بعد از قفس خارج کنید

کل قفس , اسباب بازیها و نشیمنگاه را هفتگی تمیز کنید

آب مصرفی پرنده را بجوشانید حتی اگر از آب معدنی استفاده می کنید تضمینی برای پاک بودن آب و نداشتن باکتری وجود ندارد مقدار زیادی آب جوشانده و در یخچال مخصوص پرنده نگهداری کنید.

ظروف استیل بهترین ظروف هستن

اگر پرنده شما در جفت گیری می باشد غذایش را بیشتر کنید

مطمئن شوین مواد لانه پرنده شما تمیز و مرغوب بوده و کاملا خشک می باشند قارچها توان کشتن جوجه پرندگان را به سرعت دارند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید